Nesplnený sen Borisa Johnsona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie poznačí začiatok a podstatnú časť roku 2020. Vyhrotená otázka prítomnosti jadrových zbraní v Iráne sa môže stať základom roztrieštenia bezpečnostných stratégií a aliancií Západu.
Na prahu jadrovej krízy
Viacero udalostí, ktoré sa v priebehu tohto roku odohrali na medzinárodnej scéne, naznačovalo, že svet sa ocitol pred hrozbou nových konfliktov. Minister zahraničných vecí Spojených štátov Mike Pompeo vo februári vyhlásil, že USA plánujú odstúpiť od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Výpovedná zmluva sa skončila v auguste a Američania sa stali prvou krajnou, ktorá od zmluvy skutočne formálne odstúpila.
V priebehu roku 2020 by sa mal spustiť nový mechanizmus, podľa ktorého by umiestňovanie žiadateľov o azyl do jednotlivých členských krajín malo prebiehať automaticky
Odstúpenie od zmluvy regulujúcej konvenčné zbrane však nie je jediný problém. Ďalším článkom reťazca, ak budú veľmoci pokračovať v nastolenom trende, je blížiaci sa koniec zmluvy regulujúcej nekonvenčné zbrane. Jej platnosť sa skončí v roku 2021 a Rusko už tento rok naznačilo, že hrozba zopakovania kubánskej raketovej krízy zo 70. rokov minulého storočia či moderná obdoba studenej vojny je na spadnutie.
K nestabilnej medzinárodnej situácii tento rok prispel ešte jeden zásadný fakt. Francúzsky prezident Emmanuel Macron začal spochybňovať obranný pakt NATO a Európu vyzval na obrat k Rusku,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?