Napriek tomu, že zákon o zdravotnom poistení jasne uvádza, že štát má platiť za svojich poistencov štyri percentá z vymeriavacieho základu, do rozpočtu sa opakovane dostáva iná sadzba. Debata sa potom nevedie o tom, koľko peňazí a na čo zdravotníctvo bude potrebovať, ale koľko je štát ochotný zaplatiť za dôchodcov, deti a ženy na materskej. Percentuálne aj nominálne sa to vždy končí v neprospech ekonomicky aktívnych, ktorí na poistnom zaplatia násobne viac.

Suma namiesto percenta

Od budúceho roka by sa mali debaty uberať novým smerom. V parlamente je novela zákona, ktorá má zrušiť platbu za poistencov štátu určenú ako pevné percento nadviazané na priemernú mzdu. Namiesto neho sa bude v rozpočte uvádzať konkrétna suma, ktorou štát do sektora prispeje. Mala by odrážať celkové potrebné výdavky na zdravotníctvo.

Príspevok štátu sa bude určovať ako rozdiel medzi celkovými očakávanými výdavkami na zdravotníctvo a odhadovanou výškou odvodových príjmov zdravotných poisťovní. Výhodou takto nastaveného mechanizmu je podľa rezortu zdravotníctva to, že sektor musí mať neustále pokryté výdavky bez ohľadu na to, aká je finančná situácia štátu. „Je to výhodnejšie postavenie pri vyjednávaní, a teda vyargumentovaní potrieb pre zdravotníctvo,“ dodáva hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Novela prešla vládou, kde zmenu doplnili cestou pripomienky rezortu financií. V parlamente má za sebou prvé čítanie. Ministerstvo predpokladá, že k jej schváleniu a vydaniu v Zbierke zákonov dôjde do konca roka.

Ako to (ne)funguje teraz

Platba za poistencov štátu ako

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa