Ešte pred štyrmi rokmi boli v predvolebných programoch politických strán otázky ekológie zastúpené len z núdze. Popri iných, omnoho zaujímavejších rezortoch existuje na Slovensku aj ministerstvo životného prostredia, a tak by bolo pekné predstierať, že na to miesto máme aj odborníka alebo aspoň náznak agendy.

Nechceme zbytočne konšpirovať, ale vždy keď bola vo vláde zastúpená maďarská strana, ministerstvo životného prostredia jej tak nejako prischlo. V roku 2006 sa ho chopila Slovenská národná strana (SNS) pod vedením Jána Slotu. No nie tak celkom z lásky k životnému prostrediu ako skôr pre vidinu veľkého biznisu.

Aj sa stalo. Pre kauzu predaja emisných kvót SNS prišla na tomto poste o dvoch ministrov, no Slovensko prišlo o desiatky miliónov eur. Exminister financií a dopravy tento fígeľ J. Slotu komentoval v kancelárii generálneho prokurátora Dobroslava Trnku slovami: „Slota je úplný kráľ, ešte aj Fica oholil.“

Uchopenie zmyslu ministerstva

Environmentálne nevedomie slovenskej politickej scény bolo korunované v roku 2010, keď prvá vláda Roberta Fica ministerstvo životného prostredia zlúčila s ministerstvom pôdohospodárstva. Na ilustráciu, je to niečo podobné, akoby sa niekto snažil racionalizovať ochranu oviec tým, že k nim do ohrady zavrie vlky. Veď si na seba zvyknú.

Špecializovaný rezort pre životné prostredie však po voľbách 2010 veľmi rýchlo opätovne vznikol. Ťažko dnes odhadovať, či to bolo záblesk ekoosvietenia alebo len bolo treba pre Most-Híd vytvoriť miesto vo vláde tak, aby boli všetci spokojní.

Ak nová vláda utlmí ťažbu uhlia a zavrie Elektráreň Nováky skôr ako do roku 2027, bude to vítaný bonus

Keď v marci 2012 prevzal žezlo jednofarebný Smer, opäť sa okolo ochrany prírody na Slovensku začal vznášať opar ťažkého biznisu. Na čelo ministerstva sa totiž dostal jeden z najväčších obchodníkov s drevom na Slovensku Peter Žiga. Jeho firme Taper sa darilo predtým a darilo sa jej aj potom.

Žiadne mimoriadne kšefty sa však počas jeho ministrovania, na rozdiel od SNS, nepodarilo odhaliť. Dokonca aj ochranár a kandidát koalície PS/Spolu Erik Baláž na jednej z diskusií v lete 2019 prítomným rozprával príhodu, že keď sa bol s P. Žigom prechádzať po zničenej Suchej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách, minister sa intenzívne zaujímal o ekologické aspekty samoobnovy lesa.

Zrod envirozodpovednosti

Potom prišiel marec 2016 a vznik vlády, dnes už posmešne prezývanej hrádza proti extrémizmu. Rezort životného prostredia opätovne pripadol Mostu-Híd a na ministerskú stoličku sa usadil László Sólymos. Ten ako obchodník s textilom nemal so životným prostredím veľa skúseností, no pôsobil dojmom, že mu nechýba aspoň chuť.

Dokázal využiť, že vo svete, a do veľkej miery aj na Slovensku, sa spustila ekologická módna vlna. A tak sa na Slovensku zaviedli poplatky za igelitové tašky v obchodoch, začal sa boj proti jednorazovým plastom, postupne sa zvyšujú poplatky za skládkovanie a podobne. Spomenuté opatrenia síce vychádzajú z nariadení, do ktorých nás tlačí Brusel, ale pod zmenami je podpísaný L. Sólymos.

Do toho všetkého sa ešte v lete 2017 rozpútala kampaň s názvom My sme les, ktorá mobilizovala desaťtisíce ľudí, predovšetkým na sociálnych sieťach. Na internete sa začali objavovať strašidelné fotografie holých kopcov v slovenských národných parkoch či kamiónov vrchovato naložených drevom.

Koniec doby uhoľnej. Čo chcú strany urobiť pre ochranu lesov či ovzdušia

Zdroj: Maňo Štrauch

Potom prišiel protest proti Elektrárni Nováky, aktivisti bojujúci za ochranu pitnej vody, švédska školáčka Greta Thunbergová, ktorá začala protestovať proti klimatickej kríze a kričala na prezidenta Spojených štátov amerických…

Na politickej scéne sa zrod environmentálnej zodpovednosti naplno prejavil vo voľbách do Európskeho parlamentu, v ktorých nielenže vyhrala koalícia PS/Spolu so silným zeleným programom, ale do europarlamentu sa prekrúžkovali aj dvaja čistí ekológovia – environmentálni aktivisti.

Všetky tieto indície stranám ukázali, že zelenú politiku v týchto voľbách nemôžu nechať bokom. A mnohé na to zareagovali.

Čo Slovensko trápi najviac

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa