Teda aspoň podľa oficiálnych údajov, ktoré TREND spolu s portálom Finstat zozbieral o kľúčových finančných skupinách a podnikateľoch na Slovensku.
Výber nebol náhodný, ich mená sa v rámci definície „oligarchia na Slovensku“ vyslovujú najčastejšie. Napríklad Penta, J&T, Andrej Babiš či veľká štvorka vládneho Smeru-SD – Juraj Široký, Jozef Brhel, Vladimír Poór a Miroslav Výboh.
Výsledky hovoria jasne. Ich priznané tržby spolu tvoria len štyri percentá hrubého domáceho produktu tejto krajiny. Pri pohľade na oficiálne aktíva to už vyzerá zaujímavejšie. Finančné skupiny a najvplyvnejší oligarchovia majú dosah na viac ako desatinu z celkovej hodnoty aktív 192-tisíc firiem na Slovensku. V porovnaní s troma automobilkami valcujú. Ale aj tak je to zlomok. Nie je to ani štvrtina, ani polovica a ani väčšina ekonomiky.
Lenže všetko má minimálne dve strany. Nechať sa učičíkať verejne dostupnými údajmi by bola chyba. Pretože skryť biznis patrí stále k najjednoduchším činnostiam v podnikaní. Keď ide o kontroverzný tender, štátu netreba chodiť ďaleko. Prípad firmy SkyToll, ktorá vyhrala súťaž na prevádzkovanie mýta s najdrahšou ponukou, je toho jasným príkladom.
Sila oligarchov je v kontaktoch a vzťahoch s politikmi, ktoré im často zabezpečia keď nie rovno výhodný biznis, tak aspoň na mieru ušitý zákon. Cesta k úspešnému podnikaniu je potom vydláždená skôr, ako by po nej ktokoľvek prešiel. Nie náhodou sa potichu rozdávajú daňové stimuly v hodnote desiatok miliónov eur vybraným záujemcom, zatiaľ čo ostatní musia platiť každý rok štátu viac. A nie náhodou kvôli tomu vznikajú potichu zákony.
Finančné skupiny a niekoľko pár ďalších podnikateľov majú kľúče od najdôležitejších odvetví, ktoré priamo súvisia so štátom. Či už ide o energetiku, zdravotníctvo, potravinárstvo, všetky ovplyvňujú bežný život ľudí. Ak sa púšťajú aj do médií, ktorých úlohou je ich kontrolovať, riziko zásadne rastie.
Aj preto je nevyhnutné mapovať ich aktivity, vplyv a kroky. Paradoxne práve z dôvodu, že Slovensko nie je len ich. Slovensko patrí všetkým občanom a v rámci toho aj desiatkam tisíc podnikateľov, ktorí nemajú „tie správne“ kontakty. Ak si to všetci neuvedomíme, vrátane oligarchov, ich moc ešte viac prerastie aj do oficiálnych čísel.
Prečítajte si súvisiace články z titulkovej témy koncoročného vydania TRENDU 50 - 51 / 2014:
- Pozrite si šestnásť oligarchov, ktorí majú najväčší vplyv na Slovensko
- Kto vlastní Slovensko? Spleť firiem v infografikách
- Slovensko v moci oligarchov (prečítate si v TRENDE)
- Oligarchovia sú silní v odvetviach, kde má vplyv štát (prečítate si v TRENDE)
TREND 50-51 / 2014