Predseda vlády, ktorý už dlhé roky protikorupčné mimovládky kritizuje ako voči nemu zaujaté, si práve minulý týždeň našiel čas, aby sa s ich predstaviteľmi stretol. Lebo chcel dať verejnosti najavo, že aj jemu záleží na tom, „aby sme maximálne zužovali priestor na korupčné a netransparentné správanie“.

Od roku 2006 nikto na Slovensku nemohol tak zúžiť priestor na korupčné a netransparentné správanie ako Robert Fico. Využime preto modelový prípad nástenkového tendra a pozrime sa, čo proti machináciám na najvyššom poschodí mohol urobiť a čo naozaj spravil.

Komu doteraz Fico nadržiaval

Zdroj: Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Správu o tom, čo sa udialo na ministerstve výstavby, dostal na stôl najneskôr v novembri 2008. Od začiatku boli známe fakty, z ktorých vyplývalo dôvodné podozrenie, že pri verejnom obstarávaní bol porušený zákon. Bolo potvrdené, že ministerstvo, vedené nominantom SNS, neuverejnilo výzvu na predkladanie ponúk v tendri „verejne prístupným spôsobom“, ako to určoval zákon, ale zavesilo oznam o tendri na korkovú nástenku za zamknutými dverami ministerstva. A milostivo ho tam nechalo visieť „až“ štyri dni.

Bolo tiež potvrdené, že dve zo štyroch firiem, ktoré tender „vyhrali“ , mali úzke väzby na predsedu SNS Jána Slotu. Zvyšné dve boli iba do počtu, lebo služby ministerstvu neposkytovali. Ako mal v tejto situácii postupovať predseda vlády, ak chcel dať najavo, že mu záleží na zužovaní priestoru pre korupciu a netransparentnosť?

Verejnosti i koaličnému partnerovi mal oznámiť, že minister SNS, ktorý sa ocitol v takom podozrení, nemôže zostať vo svojej funkcii a že je potrebné, aby sa vecou zaoberali kontrolné orgány a orgány činné v trestnom konaní. Čo urobil premiér? Keď Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval, že došlo k porušeniu zákona, R. Fico prekrúcal jeho zistenie tvrdením, že úrad vraj zistil len nesprávnu aplikáciu zákona.

Keď porušenie zákona potvrdil aj Najvyšší kontrolný úrad, ani vtedy premiér svoj prístup nezmenil. O opozícii, ktorá ho za to kritizovala, povedal: „Toto, čo hrá slovenská opozícia, je protištátna, protislovenská, protiľudová politika, ktorej cieľom je jedna jediná vec – poškodiť Slovenskej republike za každú cenu, lebo sa domnievajú, že to poškodí aj vláde.“ Ešte aj v októbri 2009, keď polícia už viedla trestné stíhanie v tejto veci, jeho vláda poslala do parlamentu stanovisko, v ktorom tvrdila, že „minister výstavby a regionálneho rozvoja neporušil zákon“.

Kto pomáha páchateľovi trestného činu, aby nebol stíhaný, dopúšťa sa nadržovania. V prípade nástenkového tendra – tak ako aj v ďalších vládnych i straníckych kauzách – premiér Fico dával nepokryte najavo, že nadržiava tým, čo boli podozriví z korupcie a netransparentnosti.