Skutok, za ktorý Branislava Brízu potrestali, dokonal v roku 2007, ale obžalovaný z neho bol až v roku 2012. Minulý týždeň bol síce odsúdený, ale iba podmienečne, aj to len prvostupňovým súdom. Pretože B. Bríza sa môže odvolávať a prinajhoršom aj dovolávať, nie je vôbec isté, či napokon bude potrestaný za to, že ako funkcionár Slovenského pozemkového fondu (SPF) podpísal zmluvy, aké podľa zákona podpísať nesmel. Ale už teraz je úplne isté niečo iné – osoba, pre ktorú to B. Bríza robil, potrestaná nebude.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>
Okresný súd považuje za preukázané, že bývalý námestník riaditeľa SPF konal „v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech“. Kto bol ten „iný“, je známe od roku 2007.
Pozemky, ktoré námestník B. Bríza „prihral“ reštituentom, získala spoločnosť GVM za necelých 13 miliónov korún, ale predať ich mohla za 1,5 miliardy korún. Konateľom spoločnosti GMV bol sused Vladimíra Mečiara a jej spolumajiteľom človek, ktorý už v roku 2001 sprevádzal V. Mečiara na jeho ceste do Španielska na oslavu narodenín Alexandra Rezeša. V. Mečiar ako predseda vládnej Ľudovej strany – HZDS nominoval B. Brízu do funkcie, v ktorej pre spoločnosť GVM urobil viac, ako mu dovoľoval zákon.
Pri podobných príležitostiach bývalý vyšetrovateľ Jozef Šátek obvykle hovorí, že kauzy tohto druhu by sa mali vyšetrovať ako prípady založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Lebo inak sú ako-tak braní na zodpovednosť iba pomocníci.
Na kauzu s pozemkovými machináciami politicky doplatil minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, ktorý za svojho predsedu Mečiara bojoval až tak, že v novembri 2007 spochybnil legitimitu Roberta Fica na poste premiéra. Na adresu šéfa Smeru-SD totiž vyhlásil, že ak má niekto problém s tým, že „byt mu kúpila nejaká spoločnosť menom Ikores a táto spoločnosť získala zákazku na ministerstve obrany za jednu miliardu“, tak by nemal byť predsedom vlády.
Vtedy R.Fico pripomenul predsedovi HZDS, aké by mu vznikli problémy, keby sa zrušili Mečiarove amnestie. Jureňa s Brízom potom okamžite z funkcií zmizli, aby šéf HZDS mohol vo vládnej koalícii zostať.
Mimochodom, tieto machinácie sa nezačali vyšetrovať pre zjavnú nezákonnosť, ale z iného dôvodu. V lete a na jeseň 2007 predseda HZDS hral v koalícii svoju hru na opozíciu tak drzo, že ho premiér potreboval zdisciplinovať. Preto vytiahol machinácie s pozemkami a začal ich „exemplárne“ riešiť – päť mesiacov po tom, čo ich redaktor Marek Vagovič opísal v denníku Sme. Keby nie politický účel, kauza – ako desiatky iných –, by už bola dávno pochovaná a zabudnutá.