Prezident Kiska je plne v rukách svojich poradcov, ktorí ho ťahajú do pekla, vyhlásil Robert Fico koncom minulého roka. Nebolo to prvý ani poslednýkrát, keď sa ľuďom okolo prezidenta ušlo zopár „rán“ za rozhodnutie či postoje hlavy štátu. Taktika útočiť na ľudí Andreja Kisku vysiela voličom dva signály. Po prvé, premiér sa tým nedopúšťa priamej kritiky voči najpopulárnejšiemu politikovi, no zároveň jeho kroky odboku kritizuje. Po druhé, z prezidenta tým robí nie veľmi kompetentného politika, ktorý si nedokáže bez cudzej rady pomôcť alebo sa správne rozhodnúť.

Aj nedávne rozhodnutie A. Kisku nekandidovať do parlamentných volieb a neuchádzať sa tak o kreslo premiéra pritom ukazuje, že jeho poradcom sa často pripisuje väčšia moc a vplyv, než by sa patrilo.

Nechcel byť nikdy hovorcom

Okruh najbližších ľudí prezidenta Kisku dnes tvorí približne osem ľudí. Z toho traja z nich sú kľúčoví. S nimi sa vedú pravidelne strategické porady o politickej situácii, o dlhodobejších plánoch a témach, ktoré chce prezident komunikovať. Rovnako tak sú dôležití aj pri bežnej prevádzke. Ide o Romana Krpelana, Sergeja Michaliča a Rada Baťa. TREND hovoril s každým z nich samostatne.

R. Krpelan bol dlhoročný politický novinár, médiá opúšťal po desiatich rokoch z pozície zástupcu šéfredaktora denníka Sme. Pred tým, než sa pridal do tímu prezidenta, pôsobil v public relations. „Vedel som, že prácu hovorcu nechcem nikdy robiť. S prezidentom sme sa pôvodne dohodli na pozícii poradcu pre komunikáciu, ktorý by šéfoval hovorcovi,“ spomína R. Krpelan.

Koho počúva prezident Kiska

Roman Krpelan Zdroj: Maňo Štrauch

Hovorcom sa stal reportér televízie Joj Peter Petrus, no v paláci sa neohrial dlho a vrátil sa naspäť to televízie. R. Krpelan sa tak ocitol v pozícii, pre ktorú pôvodne spoluprácu s A. Kiskom odmietol. Dnes je šéfom komunikácie prezidentskej kancelárie, poradcom aj hovorcom. V praxi to znamená, že je s prezidentom neustále. Všade, kam ide A. Kiska, cestujú aj médiá. Preto je potrebné, aby po jeho boku stál hovorca.

Pri prezidentovi si luxus v podobe krízovej komunikácie nemôžete dovoliť

Krížové pripomienkovanie

Každý pondelok sa v zasadacej miestnosti oproti kancelárii prezidenta koná porada, kde si A. Kiska spolu so svojimi ľuďmi preberie nadchádzajúci týždeň. Ako hovorí R. Krpelan, často sú oficiálne tri až štyri body denného programu verejné. Práve na to existuje tím ľudí, ktorý pripravuje prezidentovi podklady. S kým sa stretne, prečo sa s tým človekom stretne, základné body rozhovoru, čo povie prezident, čo tým stretnutím chce prezidentská kancelária dosiahnuť, čo chce človek povedať prezidentovi.

„Tým, že máme aj veľa verejných vystúpení od stretnutí s podnikateľmi až po vystúpenia pred zdravotnými sestrami či učiteľmi, prezident nemá, prirodzene, fyzicky čas si všetky podklady zaobstarať sám,“ vraví R. Krpelan.

Ak si predstavíme, že každé verejné vystúpenie so sebou nesie aj povinnosť prihovoriť sa prejavom zo strany prezidenta, nie je možné, aby si svoje prejavy pripravoval sám bez pomoci. Príprava prebieha obvykle nasledovne. Prezident vždy zadá, čo chce povedať, hlavné tézy, myšlienky, niekto z poradcov to pripraví a na konci si to A. Kiska sfinalizuje do podoby, ktorá mu je prirodzená. Ak ide o prejavy strategického významu, ako je napríklad Správa o stave republiky, na nej sa pre jej obsiahlosť tém podieľajú viacerí ľudia. Dôležitú úlohu tu hrá skúsený politický stratég Sergej Michalič. Je hlavným speechwriterom, teda človekom, ktorý píše prejavy prezidenta.

Na texte tohto typu prebieha príprava niekoľko týždňov. Začína sa to poradami, pokračuje textom, ktorého autori sú viacerí ľudia, následným krížovým pripomienkovaním a konečným sfinalizovaním rukou prezidenta.

Všetko sa zapisuje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa