Takmer všetky vládne zostavy v samostatnej ére Slovenskej republiky reformovali úrady. Je jedno, či reforma niesla honosné pomenovanie ESO alebo iné, výsledok bol pre občana vždy rovnaký. Nulový. Na politicky obsadzovaných inštitúciách stretáva ďalej nekompetentných úradníkov, elektronizácia služieb za stovky miliónov eur je nanič. Úrady medzi sebou nekomunikujú a všetko treba vybavovať osobne.
Hoci Trestný zákon novelizuje každý minister spravodlivosti, prísne tresty pre páchateľov korupcie či podvodov na isté skupiny ľudí neplatia. Vyhýbajú sa politikom či vplyvným podnikateľom, ktorí majú priateľov medzi ministrami alebo aj vyššie.
Finančná správa, polícia či prokuratúra prešli opakovane viacerými zákonnými zmenami. Každá z týchto úprav mala zlepšiť ich prácu. Napríklad v postihovaní daňových deliktov to aj platí. Ale len pre niektorých.
Ak živnostník alebo malá firma meškajú s platením daní čo i len o pár mesiacov, orgány činné v trestnom konaní neváhajú konať a obviniť zodpovedného. Lenže aj tu platia výnimky, keď štátu odrazu nechýbajú milióny eur a pokojne vyplatí vratku DPH napriek podozreniam, že žiadosť o ňu je neoprávnená.
A potom tu máme slovenské súdy. O ich rýchlosti už kolujú vtipy aj na európskej úrovni. Nie je nič výnimočné, ak obchodný spor trvá osem rokov. A keď napokon rozhodnutie padne, je často nemožné pohľadávku vymôcť.
O tom, že na Slovensku nefunguje právny štát, hovorí biznis čoraz hlasnejšie. Ani účastníci TREND barometra nemali problém podeliť sa so svojimi skúsenosťami, hoci často išlo o citlivé záležitosti. Konateľ jednej firmy opísal, ako mu bola zamietnutá žiadosť o eurofondy pre nepodstatnú formalitu: „Týždeň po zamietnutí ma oslovila sprostredkovateľská firma s ponukou, že žiadosť bude odsúhlasená za províziu 25 percent plus DPH splatnú do siedmich dní na schránkovú firmu z Cypru. Odmietol som a nikdy viac som sa o eurofondy neuchádzal.“
Právnici a odborníci na legislatívu tvrdia, že na Slovensku nemáme zlé zákony. Len ich v štátnom aparáte nemá kto dôsledne uplatňovať. Nová vládna zostava prichádza so skvelým protikorupčným balíčkom, na ktorom si zakladá najmä jedna zo strán, Most-Híd. Garantom zmien bude ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Už v minulosti sa jej podarila najmenej jedna veľká vec – zverejňovanie zmlúv na internete, vďaka ktorým môžu verejnosť a médiá kontrolovať štátne obchody.
Ibaže, len jeden garant nestačí. Ďalšie desiatky nových zákonov sa dostanú do praxe presne k tým istým ľuďom, ktorí ich doteraz znásilňovali, ohýbali a obchádzali. V polícii, na prokuratúre aj na súdoch. Zatiaľ nič nesvedčí o tom, že by niektorá zo strán koalície tlačila na výmenu kľúčových postáv v tomto systéme. A zatiaľ nič nesvedčí o tom, že by štát mal byť menej skazený ako doteraz.