Niet akýchkoľvek pochýb ani o tom, že po pôsobení Dušana Kováčika by bol lepším náhradníkom azda každý, kto kedy pričuchol k akémukoľvek právnemu predpisu. Ten ako jediný špeciálny prokurátor široko-ďaleko dokázal skončiť vo vyšetrovacej väzbe, navyše hneď s niekoľkými závažnými obvineniami.

Problém pri výbere D. Lipšica je však niekde úplne inde. Ide predovšetkým o jeho aktívnu politickú minulosť, v ktorej navyše úzko spolupracoval so súčasným premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO). Koaličné strany okrem toho zvolením exministra do istej miery kopírujú správanie vlád Roberta Fica (Smer-SD) či Petra Pellegriniho (aktuálne Hlas-SD), za ktorých sa do funkcií tiež dostávali ľudia z blízkosti vládnych strán.

Samozrejme, nie je nominácia ako nominácia, čo koniec koncov ukazuje rozsiahle vyšetrovanie niekdajších funkcionárov políciou. Výber exministra posadí na koňa politikov, ako je R. Fico a jemu podobní, ktorí celé mesiace hlásajú, že polícia v súčasnosti prenasleduje ľudí na základe politickej objednávky. Toto dlhodobé masírovanie verejnosti je síce založené na konšpiračných teóriách, ale v budúcnosti sa môžu menom D. Lipšica oháňať konšpirátori a manipulátori.

sud
Neprehliadnite

Vynovená súdna mapa kompletne prekreslí slovenskú justíciu

Voľba D. Lipšica však nemusí byť dobrý signál ani pre samotnú prokuratúru. Tá ponúkla parlamentu na výber tri vyrovnané mená a najmä mimoriadne skúsených a preverených ľudí. Peter Kysel, Ján Šanta aj Vasiľ Špirko by mohli inštitúcii ponúknuť kvalitu, šéfovali by úradu, ktorý dôverne poznajú. V budúcnosti sa môže ľahko stať, že kvalitní ľudia kandidovať prestanú, pretože vo výsledku im v drvivej väčšine cestu zahatá práve politika.

Aby neprinášala voľba iba negatívne dôsledky, tým pozitívnym je určite fakt, že D. Lipšic má jedinečnú šancu zodvihnúť latku zo zeme a prinavrátiť úradu dôležitosť, ktorú si bezpochyby zaslúži. Navyše, skončili sa časy upratovača D. Kováčika, ktorý namiesto dozoru nad vyšetrovaním plnil zásuvky odloženými prípadmi svojich kamarátov.