Do kontaktu s ňou mohlo prísť až 130 ľudí a 51 z nich muselo vyhľadať lekársku pomoc. Slovensko je zatiaľ jedinou krajinou v rámci V4, ktorá sa rozhodla nevyhostiť žiadneho ruského diplomata. Pre čerstvú vládu Petra Pellegriniho je to prvý test hodnotovej inklinácie v zahraničnej politike. Zatiaľ však predvádza rovnako rozporuplné postoje, v akých sa zmietala aj vláda Roberta Fica pri otázke uvalenia európskych sankcií na Moskvu pre anexiu Krymu – v Bruseli sa prihlási k celoeurópskemu stanovisku a doma ho popiera.
Našľapovať opatrne
Pokusu o vraždu agenta Skripaľa a jeho dcéry Julie sa venovali aj lídri Európskeho samitu vo štvrtok 22. marca v Bruseli. V oficiálnych záveroch rokovaní sa uvádza, že atentát nariadila „s vysokou pravdepodobnosťou” Moskva, pretože neexistuje „žiadne iné dôveryhodné vysvetlenie“.
Na výsledné znenie textu výrazne tlačila britská premiérka Theresa Mayová. Jednotný postoj európskych spojencov má dokazovať, že Spojené kráľovstvo zostáva v otázkach bezpečnosti a obrany úzko previazané s Európskou úniou aj po brexite. Jednoznačnú zodpovednosť Ruska za atentát dedukuje Londýn z toho, že použitá látka novičok má ruský pôvod a jedine Moskva mala schopnosť, motiváciu aj odhodlanie takýto útok zorganizovať.
Britská vláda tiež prihliadla na skutočnosť, že Rusi už v minulosti nemali problém organizovať „štátom podporované vraždy, ktorých cieľom boli aj bývalí spravodajskí dôstojníci, ktorých považujú za legitímne ciele“. Konkrétnym príkladom je vražda Alexandra Litvinenka z novembra 2006, ku ktorej došlo tiež na britskej pôde. Slovensko v Bruseli tvrdý európsky postoj podporilo.
P. Pellegrini síce musel predčasne odísť domov vo štvrtok v noci, ale Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vo svojom neskoršom stanovisku potvrdilo, že sa hlási k záverom Európskej rady, jednoznačne odsudzuje útok chemickou bojovou látkou v Salisbury, vyjadruje plnú solidaritu Spojenému kráľovstvu a vyhradzuje si právo prijať ďalšie kroky. Najprv to bolo len predvolanie si ruského veľvyslanca v Bratislave na pohovor. Neskôr šéf diplomacie Miroslav Lajčák oznámil, že Slovensko pritvrdí a stiahne z Moskvy svojho veľvyslanca na konzultácie.
V medzinárodných vzťahoch to je pomerne vážny krok, ale stále nenapĺňa zmysel solidarity so Spojeným kráľovstvom, ktorú v Bruseli deklarovali členské štáty EÚ a ktorú neskôr oficiálne vyjadril aj M. Lajčák.
Slovensko už má skúsenosť, že zaradenie pod vplyv Moskvy je zlá voľba
V záplave kritických reakcií na adresu slovenského postoja trochu zanikol názor nového premiéra, ktorý má z titulu svojej funkcie zásadný vplyv na zahraničnopolitickú orientáciu vlády. Podobne ako jeho predchodca Robert Fico si nechal svoj ostrý slovník na adresu Západu až na domácu pôdu.
Keď
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?