Ešte nikdy sa nevyparili sympatie voličov k vládnym stranám tak rýchlo ako v prípade koalície vedenej Igorom Matovičom. V súčasnosti by už parlamentnú väčšinu nedala dokopy. Počiatočné nadšenie z porážky Roberta Fica vystriedalo znechutenie a obavy. Slovensko sa ocitlo na najhoršej pozícii v štatistikách obetí koronavírusu, podnikatelia trpia pod tlakom lockdownu a koalícia úvodný rok vládnutia premrhala v otvorenej bratovražednej vojne. Nahlas sa začína hovoriť o výmene premiéra. Vývoj v jednotlivých stranách pre TREND opisuje šéf výskumnej agentúry Focus Martin Slosiarik. „Nemyslím si, že Igor Matovič chce odísť z funkcie premiéra. A nemyslím si ani to, že koaličné strany sú s tým dnes schopné čokoľvek urobiť,“ hovorí.
Keď zhodnotíme uplynulý rok, platí, že si vládne strany v preferenciách zásadne pohoršili?
V sumári môžeme povedať, že si vládne strany výrazne pohoršili. Ak vychádzame z toho, že vo voľbách získali celkovo 45 percent všetkých hlasov a dnes sú na úrovni približne 33 percent. Na jednej strane sa udiali presuny voličov aj medzi stranami vládnej koalície, a to sa týka predovšetkým zdvojnásobenia preferencií SaS oproti volebnému výsledku, pričom tento nárast išiel predovšetkým na úkor OĽaNO. Ten druhý, najväčší, sa potom týka presunu voličov od strán vládnej koalície, predovšetkým Sme rodina a OĽaNO, k strane Hlas.
Keď sa pozrieme k našim susedom, vládne strany počas pandémie nestrácali až tak výrazne ako u nás. Čím to je? Zvládajú pandémiu lepšie?
Nemyslím si, že je to len v lepšom zvládaní pandémie. Aj keď čísla úmrtnosti ukazujú, že sú na tom naozaj lepšie. Aj tieto vlády mali svoje lepšie aj horšie chvíle. Ale myslím si, že viaceré z týchto vlád pôsobia navonok konsolidovanejšie. Voliči, ktorí ich volili, nemajú pocit, že strany, respektíve ich lídri, bojujú navzájom proti sebe. Podľa mňa práve vnútorné konflikty vo vláde majú významný podiel na strate jej dôvery, respektíve slabej viery v jej kompetentnosť zvládnuť pandémiu. Je úplne zjavné, že vláda z epidemiologického hľadiska podcenila vianočné a novoročné obdobie a nevyužila možnosť uzavrieť krajinu v čase, keď by nás to ekonomicky bolelo menej, keďže ľudia počas týchto sviatkov väčšinou nepracujú. Vláda namiesto toho svojím rozhodnutím motivovala ľudí na mobilitu, pretože im povedala, že je v poriadku stretnúť sa s príslušníkmi inej rodiny, i keď len jednej. Vládne strany sú navyše u našich susedov voličsky konsolidovanejšie a vyzretejšie, než je to najmä v prípade OĽaNO. Matovičovci vo voľbách získali veľmi veľa „swing“ voličov, teda takých, ktorí sa rozhodovali v posledných dvoch-troch týždňoch pred voľbami. Títo ľudia nemali pevnejšiu väzbu na stranu a po sklamaní ju rýchlo opustili.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?