Vznikla tak koalícia, teda úžasná platforma pre súboj ideí. Čiastočne podobné a čiastočne rozdielne pohľady na fungovanie štátu sa stretávajú v zápase o výsledné smerovanie krajiny.
Takto vzletne sa dá opísať vnútorné fungovanie koaličných vlád. Na Slovensku môžeme tento súboj sledovať v priamom prenose. To je práve ten problém. Takéto súboje sú zdravé a prospešné do momentu, kým ich koaličné strany dokážu vybojovať medzi sebou, za zatvorenými dverami sa dohodnúť, dospieť ku konkrétnemu riešeniu a toto riešenie prezentovať verejne.
Presne takto sa to na Slovensku... nedeje. Plán obnovy, ktorý má krajinám EÚ pomôcť spamätať sa z hospodárskej krízy spôsobenej novým koronavírusom, je toho jasným príkladom. Slovensko stojí pred úlohou predstaviť Únii konkrétne reformy, na ktoré chce minúť približne šesť miliárd eur. To je jasné zadanie z EÚ. Ako túto úlohu plní slovenská vláda? Sama sa rozbila na jednotlivé strany a každý si peniaze z EÚ míňa po svojom.
Slovensko chce za peniaze z Európskej únie dobiehať Európsku úniu
Rezort financií predstavil balík reforiem za 30 miliárd eur s tým, že sa z neho niečo povyberá a to sa zrealizuje. Na tento návrh zareagovalo hnutie Sme rodina tak, že s nimi tento plán nikto nekonzultoval, preto predkladajú vlastné návrhy. Príkladom sú reformy na trhu práce. Ministerstvo financií vytiahlo evergreeny ako práca s vylúčenými komunitami a stavanie škôlok, Sme rodina na čele s ministrom práce hovorí, že chce znižovať odvody, svoju vlastnú reformu by rada pretlačila SaS. Čo teda Slovensko reálne urobí za európske peniaze s trhom práce, nebude zrejme jasné až do jari.
Táto epizóda zo života koalície napovedá, že by mali jednotlivé strany zapracovať na komunikácii a spolupráci. Nemôžeme si byť istí tým, ako to v jadre koalície vyzerá, no môžeme sa oprieť o komentátorskú barličku – keby koalícia nespolupracovala a nebola dohodnutá na ničom, nevyzeralo by to inak.
Je jasné, že vláda je v bezprecedentne ťažkej situácii a je v poriadku, že nápadov, ako ju zlepšiť, je viac. Problém je, že verejne riešia to, čo si majú vyjasniť medzi sebou. Výsledkom je, že jednotliví politici predstavujú riešenia, ktoré nie sú definitívne, a brainstormujú pred novinármi. Koalícia tak na reformy už virtuálne minula desiatky miliárd eur, ktoré nikdy nemala a ani ich od EÚ nedostane.