Pred rokom Nemocnica Malacky, spadajúca pod spoločnosť Medirex Group, začala ponúkať túto liečebnú metódu chorým s artrózou. Za jedenásť mesiacov dvaja miestni lekári aplikovali kmeňové bunky 75 pacientom do 129 kĺbov. S týmto počtom má nemocnica prvenstvo aj pred USA.
Nezaručí vyliečenie
V porovnaní so zahraničím sú slovenské ceny týchto zákrokov nižšie, no stále nejde o malé sumky. Injekcia do jedného kĺbu stojí 1 300 eur, do dvoch 1 700 eur. Pacient si to všetko hradí sám. S vedomím, že mu nezaručia úplné vyliečenie, ale „len“ skvalitnenie života. „Táto metóda môže aspoň spomaliť priebeh ochorenia alebo ho mierne zlepšiť. Ak sa neodstráni príčina opotrebovania kĺbu, ani chrupavka nevydrží večne,“ hovorí chirurg Milan Hric z malackej nemocnice.
V číslach výsledky nemocnice vyzerajú tak, že po troch mesiacoch od aplikácie kmeňových buniek udalo zlepšenie pohybu 71 percent pacientov. Zmiernenie bolestí po pol roku pocítilo 79 percent a lieky prestalo užívať 29 percent liečených. Podľa M. Hrica je liečba vhodná pre všetkých, ktorí prídu včas a nemajú onkologické ochorenie. Dodáva, že účinnejšia je u mladších pacientov, ktorí majú vitálnejšie bunky.
Ako to vyzerá v praxi? Pri poranení sa v organizme človeka vytvorí zápalová reakcia, ktorá vyšle signál iným bunkám v tele, aby prišli na pomoc. „Kmeňové bunky, ktoré sa podávajú pacientom, ho zachytia a presunú sa k chorým bunkám. Tým potom pomáhajú pri regenerácii poškodeného tkaniva a zároveň vytvárať nové,“ opisuje Brian Mehling, americký ortopéd a zakladateľ Blue Horizon International, ktorá sa venuje výskumu a využitiu kmeňových buniek.
Pacient si liečbu hradí sám. S tým, že mu nezaručí úplné vyliečenie, „len“ skvalitnenie života
Poisťovne liečbu nehradia
Táto terapia sa nevyužíva len pri artróze, ale napríklad aj pri kardiovaskulárnych a neurologických chorobách či traumatických zraneniach. Nič z toho však zdravotné poisťovne nepreplácajú s výnimkou transplantačnej liečby krvotvornými kmeňovými bunkami.
Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla to vysvetľuje tým, že stále ide o experimentálnu metódu. „Pravda však zároveň je aj to, že v USA a vo Veľkej Británii sú realizované veľké klinické štúdie, ktoré majú za úlohu štandardizáciu tejto liečby,“ dodáva. Do budúcnosti tak podľa P. Bublu nemožno vylúčiť, že bude hradená z verejného zdravotného poistenia.
Postoj poisťovní k tejto liečebnej metóde je rôzny. Podľa Union ZP napriek publikovaným čiastkovým povzbudivým výsledkom nepatrí medzi štandardné terapeutické postupy. Doterajšie štúdie sú podľa nej len predklinickými experimentmi s menším
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?