V snahe zvýšiť trhový podiel, znásobiť predaje a zlepšiť efektívnosť výroby (alebo ich aspoň udržať na optimálnej úrovni) sa producenti smartfónov snažia podchytiť širší okruh spotrebiteľov než len tých, ktorí bažia po absolútnej špičke. Jedným zo spôsobov, ako ich osloviť, sú kompaktné verzie high-endov, patriace do strednej triedy. Od vlajkových lodí si berú viaceré parametre a dizajnovo sa na ne ponášajú, takže sa od nich môžu marketingovo odpichnúť. No majú oklieštenejšie funkcie – a predovšetkým nižšiu cenu.
Malé, ale jaré
PRAMEŇ: technická dokumentácia výrobcov
Zakladateľom tohto trendu je Samsung. Pár mesiacov po high-endovej Galaxy SIII, ktorá kórejskú značku definitívne vystrelila do smartfónovej prvej triedy, uviedol Galaxy SIII mini. Po vlajkovej es-štvorke nasledovala vlani v máji Galaxy S4 mini a niekedy v lete by sa mala objaviť aj zmenšená verzia nového samsungovského hero smartfónu, Galaxy S5 mini.
Cestou spin-offu sa vybrala tiež taiwanská HTC, keď vlani v júni na báze najvyššieho modelu One vyšla s modelom One mini. Tento rok sa k tejto vlne pridala japonská značka Sony s telefónom Xperia Z1 Compact. A svojím spôsobom sa k nej prihlásil aj Apple, keď minulý rok prvýkrát v histórii predstavil dvojicu iPhonov, pričom verziu 5C parametricky postavil na predvlaňajšom iPhone 5 a nasmeroval ju do strednej triedy.
Rozlišovacím prvkom smartfónových vlajkových lodí od ich mini verzií je, hneď na prvý pohľad, menší a menej výkonný (no stále kvalitný) displej. HTC One má 4,7-palcový displej s full HD rozlíšením, kým One mini vybavil výrobca „len“ 4,3-palcovou uhlopriečkou a HD rozlíšením. Galaxy S4 disponuje päťpalcovou full HD obrazovkou, no S4 mini má 4,3 palca a rozlíšenie qHD (960 x 540 bodov), čo stále nie je zlé, lebo rovnaké má napríklad herný handheld PS Vita od Sony. Okrem displeja majú mini verzie oproti väčším súrodencom aj ďalšie kompromisy vo výbave: menej výkonný procesor, menšiu operačnú pamäť a storage, slabší fotoaparát. Výnimkou je Xperia Z1 Compact, ktorá je klonom takmerrovnomenného high-endového smartfónu.
Pokiaľ ide o predaj mini verzií, nie vždy sa očakávania výrobcov spĺňajú. Napríklad Galaxy SIII mini bol jednoznačný komerčný hit, čo už o S4 mini neplatí, podľa kórejských médií dosahuje len nevýrazné predaje. Spôsobovať to môže fakt, že ešte stále sa predáva aj SIII mini s pomerom ceny a výkonu, ktorý spotrebitelia považujú za atraktívnejší.
Do akej miery sa mini verzie predávajú lepšie ako vlajkové lode, ťažko zovšeobecniť. No pri Samsungu napríklad v Slovak Telekome platí, že z tandemu ide lepšie na odbyt kompakt. „Hoci mini verzia prichádza do predaja o niekoľko mesiacov neskôr, nižšou cenou osloví viac kupujúcich a v rebríčkoch predaja sa drží dlhšie a vyššie,“ vysvetľuje hovorca operátora pre služby a financie Michal Korec.
Mini v top 5
V prvej päťke najpredávanejších smartfónov v Nemecku v roku 2013 sú až tri Samsungy (a dva iPhony). Najlepšie sa darilo Galaxy S4. Za ňou nasledovala Galaxy S3 mini. Jej väčší brat sa umiestnil na piatom mieste.
Súdna stopka
HTC One mini zatiaľ zarezonoval najmä ako obeť patentového sporu s Nokiou, ktorá chcela vo Veľkej Británii stopnúť predaj smartfónov taiwanskej značky. Podarilo sa, ale iba na krátky čas. HTC dodala súdu presvedčivé argumenty a ten zákaz predaja odvolal.