„Je veľká šanca, že uvidíme dugonga – morskú kravu, karety obrovské a možno aj delfíny,“ hovorí Egypťan Šaker, keď na lodi Aquarius 12 vyrážame z prístavu Port Ghalib na šíre more. Delfíny uprednostnili siestu, zvyšné zvieratá však s patričným nadšením sledujeme spoza zahmlievajúcich sa potápačských okuliarov. Vyše dvojmetrový dugong spokojne spása riasy a chaluhy na dne mora. Tento zaujímavý morský cicavec, ktorý pôsobí, akoby sa neustále usmieval, vydrží pod vodou aj pätnásť minút. Pozrieť sa mu do očí, keď sa vynára nad hladinu, je zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Spojenie púšte s podmorským rajom

Oblasť Marsa Alam je podobnými miestami vychýrená. Toto najjužnejšie položené egyptské letovisko, ktoré si z histórie vďaka ťažbe zlata a drahých kovov odnieslo prezývku „mesto zlata“, má oproti známejšej Hurgade hneď niekoľko výhod. Turistické strediská tu začali výraznejšie vznikať až po roku 2003, keď v Marsa Alame zároveň otvorili letisko, takže väčšina z nich je nových a more čisté. Naokolo sa nachádzajú len červenkasté horské masívy a šíra púšť, ktoré môžete spoznať z chrbtov koní a tiav alebo na štvorkolkách. Inak sa na prechádzku dá vyjsť len do pokojného prístavu.

V Kleopatrinej krajine sa spája púšť s podmorským rajom

Zdroj: Zuzana Zimmermannová

Pod hladinou však leží viac pokladov než v ktoromkoľvek klenotníctve. Stačí nazrieť cez zábradlie hotelových mól. Príkladom je chránený útes Coraya neďaleko prístavu Port Ghalib, ktorý je prísne strážený. „Nie je žiadnym tajomstvom, že koraly dnes čelia krutej realite.

V Kleopatrinej krajine sa spája púšť s podmorským rajom

Beduín a šaman v jednom Zdroj: Zuzana Zimmermannová

Za posledných tridsať rokov svet prišiel o 50 percent z nich, niektoré miesta pripomínajú cintoríny s veľmi malým počtom rýb,“ hovorí miestny ochranár a potápač Chaba. Škodí im nielen otepľovanie morí a oceánov, ale aj znečistenie – okrem iného aj látkami z opaľovacích krémov. „Dotýkať sa ich je prísne zakázané, za vývoz hrozí vysoká pokuta. Podmorský svet v tejto oblasti je našťastie stále nesmierne bohatý, nájdeme tu vyše 150 druhov koralov.“

Neďaleko prístavu Port Ghalib leží korytnačí záliv Marsa Mubarak, asi dve hodiny plavby od prístavu zasa trojkilometrový útes Sataya v tvare písmena C s krásnou lagúnou. Večer tu často odpočívajú delfíny, za okrajom lagúny však plávajú aj žraloky spanilé či kladivohlavé.

Slovák v Egypte

Na juhu Marsa Alamu našiel svoj domov Slovák Mirko Rybka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa