V spore o miliardy bola spoločnosť Bell Trade na slovenských súdoch najskôr úspešná, až neskôr konanie za protiústavné označil Ústavný súd SR. Pre českú O2 sa celá vec napriek tomu neskončila, zvažuje trestné oznámenie pre podvod a korupciu.

Miliardová kauza by nebola z hľadiska verejného záujmu dôležitá, veď ide o spor medzi dvoma súkromnými spoločnosťami, keby v nej hlavnú úlohu nezohrali slovenské súdy. Hoci je O2 česká spoločnosť, nerozhodovali o nej české súdy. Pohľadávku za tri miliardy českých korún mala zaplatiť na základe rozsudku Okresného súdu v Malackách.

Žalobe o zaplatenie peňazí predchádzal spor medzi inými firmami, v ktorom O2 nebola účastníkom konania. Aj v tomto prípade pojednával súd v Malackách. Keď sa napokon O2 obrátila na Ústavný súd, ten skonštatoval, že jej právo na spravodlivý proces a zákonného sudcu bolo porušené.

Firma Bell Trade podniká ďalšie kroky, na základe ktorých si O2 myslí, že sa chce k miliardám dostať. Štatutárom Bell Trade je advokát Milan Fulec, manžel predsedníčky jedného z bratislavských súdov Evy Fulcovej. Mediálny záujem o spor vníma ako súčasť kampane proti svojej manželke. Za sudkyňu Ústavného súdu ju navrhla Právnická fakulta UK v Bratislave a Notárska komora. Za kandidátku ju zvolil parlament, kde má väčšinu Smer-SD. (Odsek bol dodatočne preformulovaný)

Hovorí, že ide o štandardnú právnu záležitosť a takých ako advokát rieši mnoho.

O2 zase považuje celú pohľadávku za vymyslenú. „O2 Czech Republic podnikne všetky potrebné právne kroky na ochranu svojich práv a záujmov. Vzhľadom na posledné zistenia o pozadí celej veci zvažuje aj podanie trestného oznámenia orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedla hovorkyňa O2 CZ Lucie Pecháčková.

Kellnerovu O2 prenasleduje na Slovensku spor o miliardy

... a Krajský v Bratislave, kde sídli aj súd vedený manželkou M. Fuleca. Zdroj: Milan David

Ako sa to začalo

Kauza sa datuje ešte do rokov 2001 a 2003. Predchodca O2 Český Telecom vtedy rokoval o spolupráci s českou spoločnosťou RVI. Tá mala viacero štátnych zákaziek a s Telecomom sa chcela spoločne podieľať na ďalších projektoch. Malo ísť najmä o online prepojenie radníc. Na prelome rokov 2002 a 2003 po internom vyhodnotení dospel Telecom k záveru, že mu projekty nedávajú ekonomický zmysel, a rokovania ukončil. Český operátor tvrdí, že bez podpisu zmluvy.

Po čase dostal Telecom list od právnika Milana Kindla. Známy český advokát sa preslávil ako bývalý dekan právnickej fakulty v Plzni, bol jednou z hlavných postáv škandálu s udeľovaním falošných právnických titulov. M. Kindl napísal, že zastupuje spoločnosť RVI, a požadoval náhradu škody 1,1 miliardy českých korún. Tá mala RVI vzniknúť údajne neuzatvorením zmlúv, o ktorých s Telecomom rokovala. Telecom stručne odpovedal, že nárok nepovažuje za oprávnený, pričom v tejto veci ho dlhší čas nikto neoslovil.

Zhruba po dvoch rokoch sa na spoločnosť obrátila iná firma – Česká letecká. Informovala, že vydražila v exekúcii podnik RVI aj s miliardovou pohľadávkou voči Telecomu. Predložila aj list bývalého výkonného viceprezidenta Telecomu Georgea Jankovica. V ňom mal potvrdiť dohodu na obchode medzi RVI a Telecomom, ktorý sa nikdy neuskutočnil.

Jankovicov list je kľúčovým dokumentom v celom príbehu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa