Mnohí ľudia vidia e-kolobežky (prípadne e-skútre) ako hračky. Veď ešte donedávna sme si pod kolobežkou primárne predstavili tradičné „premiestňovadlo“ pre deti. Od konca 20. storočia sa však kolobežky aj vďaka popkultúre dostali viac do povedomia, začalo sa na nich jazdiť v skejtparkoch, vznikli rôzne organizácie a kluby fanúšikov tohto športu. Hoci stále šlo o klasické kolobežky na pohon vlastnou nohou.

Nastupuje mikromobilita

Za posledných desať rokov sa vďaka miniaturizácii a vývoju batérií dostali drobné elektromotory aj do kolobežiek a vznikol z toho nový produktový segment. A keď sa objaví nejaká technologická novinka, takmer vždy to znamená dve veci. Po prvé, viacero firiem sa pokúsi vybudovať na nej biznis dúfajúc, že sa z nej stane hit. Po druhé, legislatíva si s novinkou istý čas nevie poradiť.

Kedy na Slovensko dorazia zdieľané e-kolobežky

Martin Baran, Hopin: „Rátame s päťsto kolobežkami pre oblasť Bratislavy.“ Zdroj: Hopin

Príkladom je Uber, ktorý celé roky, vrátane Slovenska, fungoval v akejsi zákonnej sivej zóne. Je to taxi, nie je to taxi? Podobne je to s e-kolobežkami. Sú to skôr kolobežky alebo malé skútre? Obavy z pripravovanej legislatívy ohľadom e-kolobežiek boli jedným z dôvodov, ktoré mohli limitovať plány firiem na spustenie služieb zdieľaných kolobežiek – obdobne ako dnes vo viacerých mestách funguje požičiavanie bicyklov (bike sharing).

Prvé systémy zdieľaných e-kolobežiek priniesli americké firmy Bird a Lime. Riadili sa pritom nepísaným pravidlom Silicon Valley, že je lepšie prosiť o odpustenie ako žiadať o povolenie. V septembri roku 2017 sa tak obyvatelia San Francisca zobudili do dňa, keď na uliciach zrazu stáli kolobežky s logom Bird. Len tak, opustené, so zamknutým pohonom a návodom. ako si ich cez mobilnú aplikáciu požičať.

Podobne postupoval Bird aj v ďalších mestách a táto gerilová kampaň zabrala. Spolu s konkurenčnou firmou Lime sa stali startupovými zázrakmi. Hoci sú doteraz v strate, počet používateľov a jázd rástol rýchlejšie ako akákoľvek iná dopravná firma. Aj preto získal Bird investície vo výške 467 miliónov dolárov a Lime viac než 700 miliónov dolárov od takých mien ako Sequoia, Google a Uber. Momentálne sa hodnota Birdu odhaduje na dve miliardy dolárov a Limu na 3,1 miliardy dolárov.

Kedy na Slovensko dorazia zdieľané e-kolobežky

Po chodníkoch sa bude môcť e-kolobežkou jazdiť nanajvýš rýchlosťou chôdze. Zdroj: Sofia Magerková

Vandalizmus a opotrebenie

Obe kolobežkové sharingové firmy sa musia pasovať s

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa