Počas celej novinárskej praxe sa iba raz stalo, že ma operatívec kontaktoval kvôli kauze. Bolo to pred desaťročím. Aby som bola spravodlivá, ministrom vnútra bol aj vtedy Robert Kaliňák a vyšetrovatelia sa pýtali na dotácie, ktoré rozdeľovala jeho stranícka kolegyňa Viera Tomanová. Neviem, ako s mojimi informáciami naložili, pravda však je, že šéfka jedného z dotovaných zariadení Privilégia skutočne skončila pred súdom.
Odvtedy sa podobná situácia nezopakovala. Policajti mi pritom kvôli práci volajú aj niekoľkokrát za rok, naposledy minulý týždeň. Mám prísť vysvetliť, ako sa ku mne dostali výsledky daňovej kontroly firmy Ponton City, ktorá obchodovala so štátnym Vodohospodárskym podnikom. Kontrolóri zistili, že štát platil násobne predražené a dokonca fiktívne práce. Predbežne škrtli faktúry za 850-tisíc eur a dorubili DPH. Ak by sa závery potvrdili, štátna kasa by prišla pri tomto obchode o peniaze dvakrát – pre predražené dodávky a nezaplatenú daň.
Ak polícia pátra iba po porušení daňového tajomstva, potvrdzuje imidž nedôveryhodnej inštitúcie
Informačné technológie vo finančnej správe sú natoľko prepracované, že daniarom samy hlásia úniky. Systém je po technickej stránke taký dokonalý, že štát by nemal prichádzať o dane. Napriek tomu patrí Slovensko medzi krajiny s najväčšou daňovou medzerou. Ako je to možné?
Podľa zdrojov TRENDU kontroly väčšinou prídu na všetky nedoplatky a neoprávnené vratky DPH. Na vyšších úrovniach sa však zistenia pri ľuďoch a firmách blízkych vláde zahladzujú vo vyrubovacom konaní. Úradníci v štátnej správe majú skúsenosti, že nadriadení pochybenia kryjú a ani spolupráca s NAKA neprináša výsledky.
Žijeme v globálnom svete, kde pomaly žiadna informácia nezostane utajená. Európskou úniou naposledy otriasla kauza Paradise Papers. Médiá vďaka dokumentom, ktoré obsahovali bankové tajomstvo a osobné údaje, ukázali, ako fungujú bohatí v daňových rajoch. Šéf Generálneho riaditeľstva daní EÚ Valère Moutarlier to v rozhovore v TRENDE 2/2018 komentuje takto: „Práca neziskových organizácií a investigatívnych novinárov má najväčší vplyv na prijímanie zmien. Bez tohto typu tlaku by zabrali oveľa viac času.“
Poslednou možnosťou, ako pritlačiť na zmenu pomerov aj na Slovensku, je zverejnenie obdobných prípadov. Keď však polícia pátra po tom, kto porušil daňové tajomstvo, a nerieši možné krátenie dane či podozrenia z korupcie, len potvrdzuje imidž nedôveryhodnej inštitúcie, ktorú na Slovensku má.