Keď to všetko zjednotíme
Zdroj: marek

Lekári dostanú oddychový čas pred behom o život, ktorý sa začne v roku 2014. Ak sa vláde podarí zbaviť súkromných poisťovní a za odchod z trhu im aj dobre zaplatiť, pre veľkú časť neštátnych lekárov nastanú komplikácie. Budú musieť zápasiť nielen o limity, ale aj o holú existenciu s jedinou zdravotnou poisťovňou pod politickou kontrolou. Ak si myslia, že im politici v regiónoch pomôžu pretlačiť záujmy v unitárnej poisťovni, rýchlo zistia, ako sa mýlili.

Všeobecná zdravotná poisťovňa bude hľadať finančné rezervy a zrejme naštartuje redukciu lekárov špecialistov v regiónoch, kde je ich prebytok. Bude sa snažiť natlačiť ich nazad do nemocníc, kde chýbajú. Alebo zredukovať úväzky tým lekárom, ktorí majú privátne ambulancie a zároveň úväzok v nemocniciach, kde svojim pacientom robia finančne nákladné zákroky, ktoré sa v súkromných ambulanciách neoplatia.

DRG viac peňazí neprinesie

Lekárov budú politici držať v optimistickom napätí, že všetko sa vyrieši po zjednotení zdravotných poisťovní. Nevyrieši. Do rezortu viac peňazí neprinesie ani očakávaný nový systém platieb podľa diagnóz DRG, v rámci ktorého sa bude prerozdeľovať iba toľko peňazí, koľko doň pritečie zo zdravotného poistenia.

Menšie nemocnice sa tešili, že sa ním zrovnoprávnia platobné podmienky. No už dnes je jasné, že ich optimizmus bol márny. Príklady z Česka ukazujú, že aj pri DRG sa prihliada na typ nemocnice. Takzvaná základná sadzba tak bude ovplyvňovaná podľa toho, či pôjde o veľké koncové nemocnice, alebo menšie regionálne špitály.

Práve malé nemocnice pri financovaní dlhodobo trpia riadnou nespravodlivosťou. Ak chcú prežiť, musia sa poriadne obracať. Ministerstvo zdravotníctva sa pri oddlžovacích schémach pozerá najmä na štátne zariadenia. Tie, ako aj ich pravidelne rotujúci manažéri obvykle vyberaní podľa výsledkov parlamentných volieb majú potom istotu, že politici ich nenechajú padnúť. A tak nemajú ani veľký motív šetriť.

Z návratných nenávratné

Keď to všetko zjednotíme

Štátne nemocnice dostali v roku 2009 za vlády Roberta Fica návratnú finančnú výpomoc 130 mil. eur. Minister Richard Raši vtedy tvrdil, že nemocnice to budú vedieť splatiť a dá si pozor na ich riaditeľov, ako budú gazdovať. Tí, ktorí by nevygenerovali zdroje na splátky, mali odísť.

Zakrátko sa ukázalo, že Rašiho optimizmus bol iba hraný. Nemocnice nedokázali platiť ani úroky. Veľmi rýchlo sa z návratnej finančnej výpomoci stala nenávratná.

Ďalší mimoriadny prídel peňazí do štátnych nemocníc nalial jeho nástupca Ivan Uhliarik. Dôvod mal byť prechod štátnych špitálov na akciové spoločnosti. Aby sa nedostali ihneď do problémov, štát za ne zaplatil staré záväzky za 350 mil. eur. Ani to však nepomohlo, aby sa nemocnice ďalej nezadlžovali.

Čoskoro bude musieť vládny kabinet znova vymyslieť, čo robiť s hromadiacimi sa nezaplatenými faktúrami v nemocniciach.

Dodávatelia, ktorí nemajú protekciu u najvyšších manažérov nemocníc, sa dosť často musia zmieriť s tým, že kým dostanú zaplatené, sú nútení čakať aj dva-tri roky. A tak si pokojne zvýšia ceny, aby si do nich zahrnuli aj náklady na financovanie čakania na peniaze. Je to jeden z faktorov, prečo má Slovensko v regióne nadštandardne vysoké ceny takzvaných špeciálnych zdravotných materiálov. Pri mnohých položkách musia slovenské nemocnice platiť dokonca viac ako ich kolegovia v Nemecku.

Podhodnotený rozpočet

Výhľad na budúci rok neveští nič dobré. Zdravotné poisťovne potichu upozorňujú, že budú rady, ak nebudú nemocniciam znižovať počty výkonov a balík peňazí, s ktorým rátajú. V tomto roku dostalo zdravotníctvo mimoriadnu injekciu 50 mil. eur, ktorou sa nemocničným manažérom mali vyhladiť vrásky na čele po prísľuboch zvyšovania platov lekárov.

Budúci rok však žiadna takáto injekcia nie je na programe. Mnoho nemocníc vynakladá až 80 percent príjmov na platy svojich zamestnancov. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje, že financie pre rezort zdravotníctva rozpočtované na rok 2013 môžu byť podhodnotené až o 100 mil. eur.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská bude bojovať na mnohých frontoch. Od platových požiadaviek lekárov a sestier cez privátne poisťovne, pre ktoré bude musieť nachystať množstvo peňazí, aby splnila politickú objednávku svojho šéfa, až po dodávateľov špeciálneho zdravotníckeho materiálu, z ktorých majú viacerí blízko k silným lobistom v rezorte.

Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá je súčasťou aktuálneho vydania 47/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Partner projektu

Keď to všetko zjednotíme

Ilustrácia - Michal Kečkeš