Nevšedná perspektíva

Zakrivenie je jedna vec, fyzická šírka druhá. Pri tomto modeli sa jednoducho nevyhnete tomu, aby ste prechádzali nie iba očami, ale celou hlavou z jednej strany obrazovky na druhú. Na druhej strane, je praktickejšie mať otvorený naraz webový prehliadač, excelovskú tabuľku a ešte nejaké Spotify k tomu, než prepínať medzi záložkami alebo celými oknami.

Treba byť tiež pripravený na to, že roztiahnutie na celú obrazovku je s výnimkou tabuliek a hier vcelku nepraktické. Internetové stránky aj Facebook sú stavané skôr na výšku, YouTube alebo Netflix má pri pozeraní obrovské čierne pruhy po stranách a písanie textu na takejto širokej a úzkej ploche je naozaj divné. Veľmi pomáha malá utilita Easy Setting Box, ktorá sa stará o rozdeľovanie okien do prednastavených častí. Na dve, tri či štyri časti, horizontálne alebo vertikálne alebo podľa vlastnej mierky. Najčastejšie sme používali automatické rozdeľovanie na tri stĺpce.

Na hry je nevšedný pomer strán vhodnejší. Aj keď nie na všetky. Ideálny je na FPS, teda strieľačky a závodné tituly. Počas hrania PUBG máte pred sebou omnoho širší záber na kopce, lúky a dediny. Čo je pri tejto hre zásadné. Podobne aj pri Need For Speed Payback. Ale skúsili sme staršie tituly a už to nebola taká zábava. Hoci v nastaveniach hra podporuje toto nevšedné rozlíšenie, obraz sa správne zobrazoval len v strede. Pravá a ľavá štvrtina obrazu boli deformované. Akoby sa človek pozeral na hernú plochu cez objektív rybie oko. Niektoré tituly, napríklad StarCraft 2, si s týmto monitorom vôbec nerozumeli a vykresľovali len plochu akoby jedného 27-palcového 16 : 9 monitora uprostred obrazovky.

Aj pri hraní si človek uvedomí ešte jedno prekvapenie. Rozlíšenie tohto obra je na dnešnú dobu nízke. Horizontálne je to stále len úplne obyčajné full HD alebo 1080 px. Na danú plochu to znamená hustotu bodov len 81 PPI. Za pár stovák sa dajú kúpiť kvalitné displeje s hustotou nad 100 PPI. Najviac sme si to všimli pri spomínanej hre PUBG, kde je veľmi dôležité zazrieť nepriateľa vo veľkej diaľke. Tvorí ho tak len pár pixelov a stalo sa, že sme si uvedomili, že to nie je ker, až potom, čo sme boli na druhom svete. Ak by Samsung spojil dva 27-palcové 4K displeje, to by už bola iná káva. Lenže displeja s rozlíšením 7 680 x 2 160 sa tak skoro nedočkáme. Nehovoriac o tom, aký výkonný počítač by bol na to potrebný.

Po technickej stránke je to však herný monitor, ako sa patrí. Odozva jedna milisekunda, obnovovacia frekvencia 144 Hz a podpora AMD FreeSync hovoria za všetko. Plynulosť obrazu je citeľne o level inde než pri štandardných monitoroch. Samsung v tomto prípade použil aj svoju dvornú technológiu QLED, ktorá je známa skôr z jeho nových televízorov. Stále ide o LCD, ale vernosť farieb aj kontrast milo prekvapili. Hlavne po pár minútach nastavovania. Menu je prehľadné a ľahko sa s ním pracuje. Na výber je možnosť vytvorenia troch profilov a každý má na spodnej hrane obrazovky vlastné hardvérové tlačidlo. S rovnomernosťou podsvietenia nebol žiadny problém. Počas spúšťania nejakej aplikácie, keď je obrazovka na sekundu celá čierna, bolo vidieť, že po stranách sa akoby podsvietenie intenzívnejšie rozbieha. Potom sa však „rozlialo“ po celej obrazovke.

Keď to Samsung preženie. Aké sú výhody a nevýhody obrieho monitora

Zdroj: SAMSUNG

Záverečné hodnotenie

Samsung CHG90 je určite nevšedný kúsok a zaujme úplne každého, kto prejde okolo. No je ťažké zaujať k nemu jednotné stanovisko, pretože tak trochu sedí na dvoch stoličkách naraz. Spoločné má to, že kvalita obrazu, rovnomernosť podsvietenia a spracovanie sú prvotriedne. Lenže potom je komplikované ho zaradiť.

Na jednej strane sa tvári ako splnený sen hráčov. Obrovská zakrivená obrazovka so 144 Hz obnovovacou frekvenciou je na strieľačky a závodné hry výborná, hoci niekde bude cítiť, že full HD je v tomto prípade prinízke rozlíšenie. Pomer strán 32 : 9 je aj na hranie až príliš. Niekedy človek potrebuje mať prehľad aj o tom, čo sa deje nad ním a pod ním. Dnešné high-endové herné monitory s pomerom 21 : 9 budú asi praktickejšia voľba a má ich v ponuke aj Samsung. Na druhej strane sa CHG90 tvári ako monitor pre multitasking. To je pravda a rozloženie troch či štyroch rôznych dokumentov alebo aplikácii vedľa seba je skvelé.

Lenže ak to niekto vyžadoval doteraz, pohodlne si na to mohol pripojiť trojicu bežných monitorov a ešte by ušetril. Preto je novinka vhodný pracovný monitor len pre špecifickú skupinu ľudí. Hlavne tých, ktorí ocenia extra širokú a neprerušovanú plochu.