Toto leto ovplyvnila geopolitika dovolenkové priority Slovákov viac ako počas iných rokov. Bola tu hrozba odchodu Grécka z eurozóny a následné úsporné opatrenia, ktoré zdvihnú dane podnikateľom, DPH a tým zrejme aj ceny. V júli zase teroristi zaútočili na pláž v Tunisku a nedávno extrémisti na internete pohrozili, že čosi podobné sa môže zopakovať v Chorvátsku. Všetky destinácie pritom patria medzi top desať najobľúbenejších dovolenkových cieľov na Slovensku.
Trend zisťoval v jednotlivých cestovných kanceláriách, ako udalosti zmenili správanie klientov a či sa bude trh s dovolenkami meniť. Situáciu v Grécku považujú nákupcovia dovoleniek napriek ekonomickým turbulenciám z hľadiska rekreácie za stabilnú. Naopak, donedávna vyhľadávané Tunisko niektoré cestovné kancelárie vyradili úplne z ponuky.
Grék očakáva vyššie ceny v auguste
Sektor služieb tvorí v Grécku 40 percent HDP. Na zamestnanosti má cestovný ruch podiel okolo 18 percent. Napríklad v roku 2013 dovolenkovalo v Grécku okolo 18 miliónov ľudí, príjmy z turizmu boli vo výške 12 miliárd eur. Vlani počet dovolenkárov narástol na rekordných 22 miliónov.
Poklesu turistov zo Slovenska sa nateraz Grécko báť nemusí. Už v júni sa Gréci obávali, že dovolenkári stratia záujem najmä o ostrovy Kos, Lesbos, Chios, ktoré mali problémy s utečencami. Napríklad české cestovné kancelárie hlásili, že ceny niektorých dovoleniek na ostrovy museli znížiť, lebo ich nevedeli predať za pôvodné. Na Slovensku bola situácia iná a platí to aj v súčasnosti. Slovákov neodradili od Grécka utečenci, hrozba grexitu, demonštrácie v uliciach Atén ani zatvorené banky.
„Nevšimli sme si obavy, skôr zvedavosť klientov. Ľudia sa pýtajú, čo majú robiť, ale na dovolenky odchádzajú normálne,“ hovorí grék Yannis Iliopoulos, ktorý má na Slovensku cestovnú kanceláriu Aeolus. Dodáva, že sa nestalo, aby niekto zrušil dovolenku v Grécku. „Výslovne na gréckych ostrovoch nie je problém vôbec. Ani s výberom hotovosti z bankomatov pre turistov,“ poznamenáva. Na dovolenkových destináciách nie sú podľa neho dokonca ani rady pri bankomatoch. Keďže turisti so sebou prinášajú hotovosť, peniaze kolujú a problém s likviditou našťastie nie je. V celom Grécku sa podľa Y. Iliopoulosa zatiaľ nestalo, že by niekde bol nedostatok surovín či potravín.
Najväčší záujem zaznamenávajú v týchto týždňoch touroperátori práve o Grécko. A to najmä potom, čo sa stalo v Tunisku. Y. Ilio- poulos vidí aj iný dôvod, pre ktorý chcú podľa neho Slováci míňať peniaze ušetrené na oddych práve v gréckych letoviskách. „Myslím si, že ľudia chcú ísť do Grécka aj z akejsi solidarity,“ vraví. Momentálne sú ceny dovoleniek v rámci last minute ponúk veľmi výhodné, očakáva však, že čoskoro, najmä v auguste budú o čosi vyššie, ako sú teraz.
Už tento týždeň totiž vláda na čele s premiérom Alexisom Tsiprasom zdvihne daň z pridanej hodnoty z 13 na 23 percent. Zdražieť by mohli okamžite potraviny a tým aj stravovanie v dovolenkových rezortoch. Dotknúť by sa to nemalo tých, ktorí majú kúpené zájazdy all inclusive. Na túto sezónu už totiž majú naše cestovné kancelárie pevne dohodnuté ceny s Grékmi a zmluvy by sa meniť nemali. All inclusive sa teda v Grécku oplatí viac ako kedykoľvek predtým.
10 najobľúbenejších destinácií Slovákov na leto 2015 1/2
Priemerná cena na osobu (EUR)
PRAMEŇ: Analýza cestovnej agentúry Invia
Na budúci rok o desať percent
Grécko v minulosti stúpalo na popularite aj pre slušné ceny v pomere k službám, ktoré hotelieri ponúkajú. Napríklad podľa analýzy štatistík cestovnej kancelárie Invia sa priemerná cena zájazdu do Grécka pohybovala okolo 518 eur. Invia je najväčším predajcom dovoleniek cez internet na Slovensku a zhodnotila viac ako desaťtisíc zájazdov predaných na leto 2015.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?