Oveľa dôležitejší vývoj však prebiehal a prebieha v Južnej Amerike. Tamojšia politická scéna zažíva tektonické posuny od ľavicového populizmu k neoliberálnej pravici v troch kľúčových štátoch – v Brazílii, Argentíne a Venezuele. Majú kumulatívny účinok, ktorý mení mocenské pomery vo svete.
Venezuelský obrat
Zhruba dve tretiny Juhoameričanov žijú v jednej z týchto troch krajín ležiacich pozdĺž atlantického pobrežia. Južná Amerika má dvanásť samostatných štátov a Brazília je medzi nimi najväčšia i najľudnatejšia. Venezuela bola donedávna najľavicovejšia, s hospodárskym modelom a ideológiou tzv. socializmu 21. storočia.
Stojí a padá na prerozdeľovaní bohatstva z príjmov za predaj ropy, ktoré neustále klesali a privádzali vládu v Caracase na pokraj zúfalstva. Nedokázala financovať širokú sieť sociálnych programov a zabezpečiť dostupnosť základných potravín a tovarov za dotované ceny. Po úmrtí charizmatického prezidenta Huga Cháveza v marci 2013 sa jeho nástupcovi Nicolasovi Madurovi (na titulnej fotografii) nepodarilo udržať náklonnosť občanov. Pravicová opozícia to využila a v decembrových parlamentných voľbách získala dvojtretinovú väčšinu.
Bol to zásadný obrat v bašte juhoamerickej protikapitalistickej ľavice, akou bývala Venezuela od nástupu H. Cháveza k moci vo februári 1999. Venezuelské petrodoláre sa odteraz prestanú používať na financovanie rôznorodých ľavicových hnutí a iniciatív v okolitých štátoch. Skončí sa aj konfrontačné vystupovanie Venezuely proti Spojeným štátom.
Prezident N. Maduro, ktorý ostáva v úrade ešte dva roky, sa bude musieť naučiť slušne vychádzať s pravicovým parlamentom a vyhýbať sa sporom, ktorými by si mohol rozhnevať poslaneckú väčšinu. Tá bude i tak dôkladne vyhodnocovať každý jeho krok a poženie ho bez váhania pred súd, ak jej na to dá čo i len najmenšiu zámienku.
Stredopravá koalícia Stôl demokratickej jednoty (MUD) neskrýva zámer otvoriť parlamentné vyšetrovanie netransparentných prvkov hospodárenia štátu pod taktovkou porazených socialistov a zorganizovať referendum o zosadení N. Madura, keby vyšetrovanie odhalilo úmyselné previnenia sa hlavy Venezuelskej bolívarovskej republiky.
I tento názov štátu z roku 1999 budú môcť poslanci upraviť pri chystanej novelizácii ústavy, potrebnej na spustenie národného programu hospodárskej obnovy. V roku 2014 klesla ekonomika krajiny o štyri percentá, za minulý rok Medzinárodný menový fond odhaduje jej prepad na desať a v tomto roku prognózuje
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?