V uplynulých dňoch sa prevalilo viacero justičných káuz, ktoré sú dozvukmi éry bývalého predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Je viac než symbolické, že boli odhalené presne rok po tom, čo došlo k výmene vedenia v justícii a z predsedníckeho postu na súde aj v Súdnej rade odišiel Š. Harabin.
Jeden z medializovaných prípadov sa týka rekordnej sankcie 44,8 milióna eur pre šesticu stavebných firiem za kartelovú dohodu v tendri na výstavbu diaľnice. Ústavný súd rozhodol, že pokuta neplatí. Na Najvyššom súde totiž o nej rozhodli nezákonní sudcovia.
Na skutočnosť, že pôvodne prelomový verdikt dopadne ako fiasko, upozornil týždenník TREND (10/2014) už vlani. Poukázal na to, že vtedy aktuálny rozsudok Najvyššieho súdu môže byť neplatný. Rozhodoval totiž senát v zložení Igor Belko, Miroslav Gavalec a Elena Berthotyová. Spis pôvodne pridelili trom iným sudcom a podľa zákonov aj ústavy mali rozhodovanie o ňom dokončiť.
Čudný rozvrh práce
Pripomeňme si, o čo išlo. Protimonopolný úrad udelil niekoľkomiliónovú pokutu spoločnostiam Doprastav, Strabag, Mota-Engil, Skanska, Betamont a Inžinierske stavby. Mali sa dohadovať, aké ceny ponúknu v súťaži o stavbu diaľničného úseku Mengusovce – Jánovce. Firmy sa kvôli postupu úradu obrátili na súd. Dlhoročný spor skončil až na Najvyššom súde u sudcov I. Belka, Aleny Polačkovej a Zdenky Reisenaurovej.
Ibaže keď prišiel do funkcie predsedu Najvyššieho súdu Štefan Harabin, prijal viaceré opatrenia, ktorými menil rozvrh práce. Mnohé veľké kauzy nanovo prerozdelil. Zostáva už len v rovine úvah, či tak robil preto, že chcel pridať robotu svojim kritikom, medzi ktorých patrili aj M. Gavalec a E. Berthotyová, a pridelil im stovky strán spisového materiálu, napríklad o karteli stavebníkov. Alebo mu v iných kauzách išlo o to, aby o nich rozhodoval sudca, ktorý prijme „správne“ rozhodnutie.
Takto totiž Š. Harabin šachoval aj so sporom štátneho Tiposu, ktorý mal platiť milióny cyperskej firme Lemikon, či pri štátnom Cargu, ktoré malo uhradiť 2,5-miliónovú pokutu. Aj tu Ústavný súd vyriekol, že bol porušený princíp náhodného výberu sudcu a ústavné právo.
Harabinovým rozvrhom boli ohrozené desiatky rozhodnutí. Viaceré sú už právoplatné, lebo strany sporu mali dva mesiace po vyhlásení verdiktu na to, aby podali sťažnosť na ústavný súd, a nie všetky ju využili.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?