Vraj už to P. Paškovi osobne oznámil samotný Robert Fico. Všetko nasvedčuje tomu, že tento „únik“ informácie bol organizovaný.

Ak je pre vládnu stranu niečo charakteristické, tak skutočnosť, že veci, ktoré chce udržať pod pokrievkou, tam bez problémov aj drží. Keby si predseda výslovne neželal, aby dobre informovaný zdroj vyniesol z útrob Smeru podstatnú informáciu, tak by tam – ako mnohé iné, ešte citlivejšie – aj zostala. Je zjavné, že vynesená bola práve preto, lebo P. Paška mal o svojom ďalšom pôsobení inú predstavu. A tak predseda Fico musel voči svojmu kolegovi Paškovi postupovať metódou dokonaných krokov.

Prvý raz túto metódu použil šéf Smeru proti svojmu podpredsedovi v novembri minulého roku. Hoci P. Paška po kauze piešťanského CT prístoja oznámil len toľko, že odstúpi z pozície predsedu Národnej rady SR, jeho predseda ho na druhý deň „odstúpil“ aj z postu poslanca.

Odvtedy R. Fico držal P. Pašku v nádeji, že sa po voľbách môže vrátiť – preto mu dovolil viesť snemy Smeru, pozýval ho aj na stretnutia, na ktorých ako podpredseda strany nemal čo hľadať, a nechal ho obhajovať svoje vlastné „nesocialistické“ výroky na pôde európskych socialistov. Posledné veľké kauzy v zdravotníctve, a najmä to, že sa udiali tak krátko pred voľbami, spôsobili, že sa R. Fico zachoval voči P. Paškovi nesentimentálne. Otázka znie, či jeho rozhodnutie bude mať aj iné ako personálne dôsledky.

Keď je z Pašku nekandidát

Zdroj: Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Treba povedať, že minuloročný odchod P. Pašku z druhej najvyššej ústavnej funkcie a jeho „vzdanie sa“ mandátu nič nezmenili na pomeroch v zdravotníctve. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý to spočítal jednoznačne: šéfom rezortu, predsedom zdravotníckeho výboru, šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, náčelníčkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sú paškovci (Viliam Čislák, Richard Raši, Miroslav Vaďura) a paškovka (Monika Pažinková). Odchodom P. Pašku z dvoch ústavných funkcií predseda Smeru neliečil nemoc, ktorá postihla zdravotníctvo, ale iba potláčal jej verejne známe symptómy.

Aj keby po marcových voľbách postavenie a vplyv P. Pašku natoľko upadli, že by nemal vplyv na rozhodujúce pozície v rezorte a ani na to, v koho prospech by sa prijímali rozhodnutia, tak to ešte neznamená, že chorý systém by tým vyzdravel. Keď sa v dobre zabehnutom predstavení preobsadia aktéri, samotná incenácia sa tým ešte nezmení. Dovtedy, kým bude zo zdravotníctva koryto, bude aktuálny aj päťsto rokov starý výrok, ktorého autorom bol Francois Rabelais, lekár a spisovateľ: „Keď je koryto, svine sa už nájdu.“