Úrokové sadzby v eurozóne sú na historickom minime a ešte nejaký čas na ňom zotrvajú. Čo na druhej strane núti ľudí, ktorí profitujú zo svojho fungujúceho podniku alebo majú k dispozícii väčší balík peňazí z jeho predaja, viac rozmýšľať nad tým, kam ich uložia.
V úvodnej časti investorského seriálu radí partner RSM Belgium Jean-François Cats, ako si zachovať zhromaždený rodinný majetok. Podľa neho zároveň platí, že ideálnym obdobím na rozširovanie rodinných impérií cez vstup do nových biznisov boli roky 2009 a 2010. Ceny firemných aktív boli vtedy veľmi nízke. „No obchodov bolo zasa málo, pretože každý sa vtedy obával, aby neostal bez hotovosti. Ale tí, ktorí hotovosť mali, nakupovali za dobré ceny.“
Na trhu sa stále dajú nájsť zaujímavé ponuky. Napríklad firmy, ktorým biznis skomplikoval vlaňajší konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, ako spomína riaditeľka oddelenia transakčného poradenstva spoločnosti Deloitte Ivana Lorencovičová. „Niektoré sa stali vhodnými akvizičnými cieľmi pre investorov, pretože stratili schopnosť splácať záväzky, konkurovať na trhu,“ spresňuje.
Kto preferuje kapitálový vstup do fungujúcej, bezproblémovej firmy, mohol by sa poobzerať po sektoroch, v ktorých sa predpokladá dlhodobý rast. Medzi také I. Lorencovičová radí zdravotníctvo, consumer business, no i prepravu a logistiku.
Stratég UniCredit Private Banking CEE Dávid Dereník nepredpokladá, že sa budú opakovať dvojciferné rasty akciových trhov z posledných rokov. Určite sa však treba zmieriť s novou realitu historicky nízkych úrokových sadzieb. Ešte nejaký čas potrvá.