No ani tí nedokážu robiť zázraky. Preto, ako upozorňuje riaditeľ privátneho bankovníctva Privatbanky Michal Šubín, ak konzervatívny investor v súčasnosti pri výnosoch dve až tri percentá ročne chce vidieť čísla od šesť percent nahor, na aké bol do vlaňajška zvyknutý, buď akceptuje vyššie riziko, alebo sa musí s nízkymi úrokmi uspokojiť.

Certifikáty

Samotné banky a ich privátne oddelenia sa snažia reagovať rôznymi štruktúrovanými produktmi a nestratiť záujem sporiteľov. Vďaka rizikovejším a komplikovanejším finančným operáciám sa snažia z trhu dostať atraktívnejší výnos.

V zásade sú v ponuke dva typy štruktúr – prvá garantuje v čase splatnosti vrátiť vloženú sumu s výhľadom na trochu vyššie zhodnotenie, ako je priemer trhu, druhá vstupný vklad negarantuje, vďaka čomu zasa môže ponúknuť pri splnení podmienok nadpriemerný výnos. Podobné produkty však treba zvažovať a porovnávať viac ako bežné fondy či dlhopisy, pretože poplatky s nimi spojené sa hýbu aj v násobkoch oproti bežnejším produktom a predstavujú aj iný typ.

Napriek týmto protiargumentom sa v súčasnosti veľkej obľube tešia bonusové certifikáty. Ponúkajú pri vopred uvedenom vývoji podkladového aktíva – spravidla najlepšie hodnotené svetové akcie – možnosť získať bonusový výnos. V prípade horšieho ako dohodnutého vývoja však klient môže prísť i o časť vkladu. Zatiaľ to vyzerá skôr na víťazstvo tunajších bánk nad svetovými finančnými trhmi a napríklad pri primárnych emisiách certifikátov uvádza Tatra banka tento rok výnosy okolo 10 percent. Výber je naozaj pestrý a len UniCredit Bank ponúkla svojim top klientom tento rok okolo 70 rôznych certifikátov.

Akcie a dlhopisy

Čo sa týka akcií, preferujú sa tie, ktoré pravidelne vyplácajú dividendy. Ide spravidla o nadnárodné koncerny, ktoré vďaka každoročnému zisku a menšej citlivosti svojich výrobkov na ekonomický cyklus stabilne vyplácajú akcionárom dividendy. Tieto akcie sa používajú ako podklad do štruktúrovaných produktov, no zaraďujú sa do portfólií aj zabalené do takzvaných ETF fondov. Ide o obdobu bežnejších podielových fondov, no sú v zásade kópiou nejakého svetového akciového indexu a sú obchodované na burzách.

„V súčasnosti sa klienti s časťou zdrojov opäť vracajú k dlhopisovým riešeniam, pochádzajúcim hlavne z rozvíjajúcich sa trhov, ktoré po výpredaji v máji ponúkajú atraktívne zhodnotenie,“ uviedla Katarína Boledovičová, riaditeľka odboru PB Tatra banky.

Ešte viac ako v predošlých rokoch sa darí medzi top klientov umiestňovať domáce emisie firemných dlhopisov Privatbanky a J&T Banky. Obe banky tento nástroj využívajú už roky a sú tým v domácich podmienkach povestné. Umožňuje im to priama či nepriama prepojenosť na rôzne domáce podniky.

Dlhopisy sú dostupné pri retailových emisiách už od nominálu 1 000 eur, no o to viac peňazí je potrebných na diverzifikáciu portfólia. Preto niektoré banky, napríklad J&T či Tatra banka, klientom priniesli nové dlhopisové fondy. Okrem automatickej diverzifikácie má takáto investícia oproti priamemu nákupu dlhopisu aj daňovo-odvodovú výhodu. Na Slovensku zriadené podielové fondy sa zdaňujú automaticky 19-percentnou zrážkovou daňou. Odvody sa z nich už neplatia.

Trh privátneho bankovníctva v SR (prvý polrok 2013)

Kde hľadať vyššie výnosy

1 Zodpovednosť za výnosy nesie naplno banka na základe plnej moci od klienta, % z celého objemu aktív, 2 Pred rokom 5 %, 3 Banka ho ponúka na predaj aj skladovanie v trezore, n – nedostupný údaj
PRAMEŇ: Banky, zostavil TREND

Daňové dôvody

Naproti tomu zdanenie dlhopisov bolo tento rok predmetom hneď niekoľkých noviel zákona o dani z príjmov. Aktuálny stav, že sa z nich daň platí cez daňové priznanie a následne sa z nich platia aj zdravotné odvody 14 percent, sa má podľa kuloárnych informácií blízkych ministerstvu financií od januára 2014 vrátiť opäť k zrážkovej dani.

Nízke úroky oživili aj historicky na Slovensku skôr negatívne vnímané zmenky. Po tom, čo ich aktívnejšie ponúkali najmenšie privátne banky, sa s kladným ohlasom stretli aj u klientov ČSOB. Banka im ponúkla tento rok štruktúrovanú zmenku, ktorej podkladovým aktívom bola inflácia eurozóny HIPC. Paradoxne znejú výroky niektorých privátnych bankárov, že stále veľká časť klientov svoje úspory drží na takmer neúročených krátkodobých vkladoch. Má to však svoje logické vysvetlenie – čakajú na dobrú príležitosť a telefonát od privátneho bankára.

Čo privátne banky tento rok silne pocítili, bol odlev časti úspor mimo ich produktov. Privátni klienti ich smerujú viac do vlastného biznisu a do akvizícií. No zvýšenú pozornosť medzi investíciami si vydobyla naposledy pôda. Podľa prieskumu zastrešeného J&T Bankou Wealth Report sa poľnohospodárska pôda umiestnila v top trojke súčasných najvyhľadávanejších investícií.

Článok vyšiel v "TREND+ ako investovať", ktorý je súčasťou TRENDU 42/2013