Zoznamom ale rozprúdilo aj debatu o vlastnej kompetentnosti ministerstva, keďže v prvom rebríčku vôbec nefigurovali reálne najväčší platitelia firemných daní. A niektorí chýbali aj v zakrátko aktualizovanom zozname. Podobné zoznamy zverejňovali už doteraz rôzne portály na základe zberu verejne dostupných dát.

V ministerskom zozname napríklad stále nie je bratislavská automobilka Volkswagen či pološtátne Slovenské elektrárne, obe by sa umiestnili v prvej päťke. „Zoznam neobsahuje napríklad subjekty, ktoré svoju účtovnú závierku podľa zákona nezverejnili, alebo subjekty, ktoré ju zverejnili s chybami či neúplne,“ vysvetlilo ministerstvo. Zoznam je zostavený podľa splatnej dane za rok 2013 z verejného Registra účtovných závierok. Register spravuje ministerstvo financií, dáta do neho firmy posielajú cez Finančnú správu. Tá síce má presné údaje o firemných daniach, no keďže prechádza na nový informačný systém, ministerstvo ju zo zostavovania rebríčka vynechalo. V zozname tiež ešte nie sú firmy, ktoré miesto bežného kalendárneho účtovného obdobia používajú takzvaný hospodársky rok. Platí predovšetkým pre dcéry nadnárodných korporácií.

Rebríček najväčších platiteľov firemných daní zostavilo ministerstvo začiatkom februára po prvýkrát. Sú v ňom všetky firmy s nulovou alebo kladnou daňou, dokopy takmer 3 300 spoločností. Nedostatky s chýbajúcimi dátami chce rezort odstrániť spresnením vzoru výkazu údajov, ktoré firmy do registra posielajú. „Novelizáciou opatrenia sa doplní údaj o splatnej dani, aby ho bolo možné jednoduchšie spracovať pre potreby zoznamu. Opatrenie musí prejsť štandardným legislatívnym procesom,“ vysvetlilo ministerstvo.

Kažimír skúsil zoradiť firmy podľa daní