Na Slovensku bez analýz

Vplyv migrácie na príjmy domáceho obyvateľstva býva v priemere v čistom tiež pozitívny, hovorí o konsenze medzi vedcami Jennifer Huntová z Rutgersovej univerzity pre portál econofact.org. Štúdie to vysvetľujú pozitívnym tlakom migrácie na vyššiu špecializáciu miestnych zamestnancov.

Analýzy však zväčša hovoria o priemernom vplyve celkového počtu migrantov a často len vo veľkých západných krajinách. Aj ony priznávajú, že v USA imigrácia škodí napríklad mladým ľuďom, ktorí nedokončili školu. Lebo tí sa so svojou nízkou kvalifikáciou migrantom podobajú a vzájomne si na trhu práce konkurujú.

Na Slovensku žiadne podrobnejšie štúdie o vplyve migrácie neexistujú. To, že vláda neštuduje dôsledky pracovnej migrácie a nemá k nim vytvorenú ani žiadnu metodiku, poslanec Eugen Jurzyca zo strany Sloboda a solidarita považuje za problém. Keď sa na to pýtal ministra financií v parlamente, odpoveďou bolo len to, že cudzinci vstupujú do výpočtov základne pre daňové a odvodové príjmy v pravidelných prognózach Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Keby analýzy vláda robila, skôr by sme dospeli k záveru, aké dosahy má zamestnávanie cudzincov a ako ho máme regulovať, myslí si poslanec. Inak podľa neho hrozí, že zo Slovenska budú dlhodobo odchádzať kvalifikovaní ľudia a prichádzať nekvalifikovaní, čo by malo vplyv na verejné financie.

Zrovnoprávnili agentúry

Príkladom môže byť nedávne urýchlenie a zjednodušenie prijímania pracovníkov z takzvaných tretích krajín. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa