Mikuláš Vareha mal niekoľko desiatok firiem, ktoré boli platiteľmi dane z pridanej hodnoty (DPH), ale reálnych zamestnancov mal iba v piatich z nich. Aj preto zväčša „zmluvy uzatváral medzi sebou ústne, platbu realizoval v hotovosti a vždy sám sebe. Peniaze prekladal z kufríka do kufríka,“ popísal vlani spôsoby tohto východoslovenského podnikateľa minister financií Ivan Mikloš.

Tieto „prázdne“ spoločnosti nemali podľa slov šéfa rezortu žiadne účty, predmetný tovar nemenil sklady a neexistujú ani doklady o prevoze tovaru. M. Vareha mal takto v rokoch 2007 až 2010 obrať štát na dani z pridanej hodnoty o takmer 33 miliónov eur. Podobných prípadov je na Slovensku viacero. Daňovým úradom sa však podarí odhaliť len veľmi malú vzorku.

Rezort financií v najnovšej štúdii deklaruje, že odhaliteľné úniky na DPH predstavujú ročne sumu až 1,1 miliardy eur. Akoby náhodou, nová vláda musí v roku 2013 znížiť deficit verejných financií o viac ako jednu miliardu eur, aby sa zmestila do záväzných troch percent schodku ročného výkonu ekonomiky. Laik by si pomyslel, že konsolidácia verejných financií by sa mala dať zvládnuť na strane príjmov bojom s únikmi, a nie zvyšovaním daní. Získať „miznúce“ eurá do štátnej kasy je však beh na dlhé trate.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa