Líder EPH argumentuje, že nielen rýchly, ale aj zdravý rast je o dobrom načasovaní, keď všetci ostatní lacno predávajú. Alebo že všetky uhoľné elektrárne len tak odrazu nezmiznú. No zároveň zdôrazňuje, že privíta, ak sa už raz konečne otočí vývoj čoraz nižších cien elektriny.

EPH rastie mimoriadne rýchlo. V súčasnosti vstupujete nielen do Slovenských elektrární, ale vo Veľkej Británii kupujete po Eggboroughu aj druhú elektráreň Lynemouth. Zapojiť sa chcete tiež do tendra o poľské teplárne a elektráreň francúzskeho EDF. Nie je takýto rast nebezpečný? Zvládnete svoje dlhy?

Napriek istému sentimentu voči nám, ktorý sa vytvára čiastočne účelovo, chceme ďalej rásť pomerne robustne. Hoci už aj dnes máme elektrárne s výkonom 14 gigawattov a patríme k významným európskym výrobcom elektriny. Ďalší rast si totiž môžeme dovoliť. Naše zadlženie za vlaňajší rok dokonca kleslo. Náš konsolidovaný dlh sa k záveru vlaňajška dostal výrazne pod hranicu trojnásobku EBITDA. Sme teda v bezpečnom pásme a naša zadlženosť je výrazne nižšia ako v prípade mnohých iných energetických firiem.

V súčasnosti vieme rásť tak výrazne aj preto, že v predkrízovom období, keď mnohé energetické koncerny stavali po Európe množstvo nových elektrární, my sme sa do toho nezapojili a neminuli sme na to vtedy ani euro. Investujeme až teraz, keď je na to ideálny čas. Elektrárne iných zadlžených koncernov dnes kupujeme za zlomky toho, čo na ne pôvodne vynaložili.

Čínske CEFC môže byť dobrý investor. Ale nie je to spoluinvestor, ktorého by teraz zvažovalo EPH

Aký rozsiahly má byť váš ďalší rast? Aké máte s firmou dlhodobejšie vízie?

Máme, a aj budeme mať, dva hlavné piliere. Prvým sú rozvodné siete plynu, elektriny a tepla, ktoré sme získali v Česku a najmä na Slovensku. O rozvody by sme mohli mať záujem aj v západnej Európe, ale to je menej pravdepodobné.

V našom druhom pilieri, ktorým je výroba elektriny, chceme, tak ako dosiaľ, realizovať akvizície naprieč celou Európou. Vlastné uholné bane sú pre nás iba okrajovým doplnkom samotnej výroby elektriny. Výroba elektriny je pre náš rast kľúčová. Chceme v nej rásť najvýraznejšie. Prioritne vo Veľkej Británii a v Taliansku.

Ako chcete novými akvizíciami zvýšiť výkon elektrárenskej vetvy EPH, keď ste dnes na 14 gigawattoch?

Vo Veľkej Británii by sme sa chceli dostať z terajších dvoch na sedem až desať gigawattov. V Taliansku dnes namiesto akvizícií pracujeme skôr na fúziách s inými hráčmi. V konečnom dôsledku by sme v tejto krajine chceli svoj výkon dostať zhruba na dvojnásobok. Teda na nejakých deväť gigawattov.

Vaša zadlženosť je najnovšie už pod trojnásobkom EBITDA. Ale EPH vo veľkom využíva na svoj akvizičný rast aj dlhopisy, ktoré vydávajú vami nadobudnuté podniky. Je to podľa vás bezpečné? Lebo dlhopisy by sa mali primárne využívať na skvalitnenie biznisu samotnej firmy, ktorá sa nimi zaťažila, a nie na prikupovanie ďalších a ďalších firiem.

To je nezmysel, že by to malo byť neštandardné. Ak viete požičané peniaze zhodnotiť viac, ako za ne musíte platiť úrok, je to v poriadku. Kto nevyužíva na svoj biznis dlh, tak ho ochudobňuje. Na druhej strane nerobíme dlh tam, kde naozaj nie je rozumné ho vytvárať. Na Slovenské elektrárne so všetkými otvorenými otázkami okolo prebiehajúcej dostavby Mochoviec sa napríklad nedá načerpať akvizičný úver. A ani sme sa o to nepokúšali. Elektrárne platíme z vlastných prostriedkov a nejdeme cez dlh.

Rizikové však môže byť aj to, že z vašich celkových aktív vo výške 10,3 miliardy eur tvoria záväzky až zhruba tri štvrtiny a vlastný kapitál len štvrtinu. Bezpečné by bolo, keby ste mali záväzky i vlastný kapitál aspoň vyrovnané.

Ak ale vezmeme do úvahy iba pomer nášho takzvaného čistého dlhu, teda úročených cudzích zdrojov znížených o vlastnú hotovosť, tak dlhy z našich aktív tvoria dokonca výrazne menej ako polovicu. Správne je pozerať sa na pomer dlhu k reálnej hodnote aktív. No tak či tak zopakujem, že v biznise, pri rokovaniach s bankami, sa sleduje pomer dlhu k ukazovateľu EBITDA. A ten máme iba na necelom trojnásobku. To je podstatné.

Kto nevyužíva na svoj biznis dlh, tak ho ochudobňuje

Nie je prejavom zhoršenia vašej finančnej kondície to, že nemecké uhoľné bane i elektrárne švédskeho Vattenfallu chcete teraz kupovať spolu s Petrom Kellnerom, i keď len pred dvoma rokmi ste ho z EPH, naopak, vyplácali? A nových spoluinvestorov hľadáte aj pre svoje stredoeurópske rozvody plynu i elektriny. Neopakuje sa krízový rok 2008, keď sa znížila dôvera bánk voči prehriatym realitným projektom J&T a skupina vystužila viaceré svoje biznisy kapitálom od nových spoluinvestorov na čele s Petrom Kellnerom? Neprehriali ste po realitách teraz aj energetiku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa