Silná regulácia spôsobuje, že počet domácností, ktoré by prešli k inému dodávateľovi energií, je veľmi málo. Vlani to boli len necelé tri percentá. Pričom pre približne 70 percent z nich dodáva plyn dominantný SPP.

Už vyše troch rokov je opäť stopercentne v štátnych rukách a diktuje ceny na trhu s plynom. Napĺňa tak vyhlásenie premiéra Roberta Fica spred štyroch rokov o tom, že kým bude Smer „vo vláde, tak sa nebude zvyšovať cena plynu pre domácnosti“. Alternatívni dodávatelia sa snažia udržať ceny pre zákazníkov pod ich hranicou, aby mali šancu nejakých získať. A keď SPP nezdvíha ceny plynu, nerobia to ani menší dodávatelia. Takáto situácia nastane napríklad aj na budúci rok.

Napriek tomu, že ceny komodít, ktoré ovplyvňujú ceny plynu, išli na svetových trhoch hore, hoci nie zásadne, ceny plynu pre domácnosti sa pravdepodobne na budúci rok nezdvihnú. SPP totiž nepodal návrh na úpravu cien plynu na regulačný úrad, keďže „považuje situáciu na trhu s plynom za stabilnú“.

Viacerí alternatívni dodávatelia to však vidia inak a o zmenu úrad požiadali. Ak im aj schváli zvýšenie cien, pravdepodobne si ich aj tak nebudú uplatňovať. „Môžeme potvrdiť, že dodržíme sľub, ktorý sme dali našim zákazníkom, a teda garantujeme stále nižšie ceny zemného plynu v porovnaní s cenami dominantného dodávateľa,“ tvrdí Katarína Šulíková, hovorkyňa innogy Slovensko, ktorá je druhým najväčším dodávateľom plynu pre domácnosti.

Kde je problém?

Regulačný úrad s dominantným štátnym dodávateľom 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa