Vianoce a Silvester prejdú a zrazu chlad a tma zaliezajú pod kožu, stávajú sa horšie znesiteľnými. Stráviť aspoň pár dní, kde je teplejšie a svetlejšie, sa stáva snom mnohých a mnohí ho aj premenia na realitu. Hoci aj na druhom konci sveta, no vtedy treba naplánovať aspoň dva týždne dovolenky. Prinášame zopár tipov, kde si možno zimu spríjemniť.
Blízko a s príjemnou klímou
Aj bez toho, aby človek strávil dlhé hodiny v lietadle a potom prekonával pásmovú chorobu, sa dá uniknúť zo stredoeurópskeho nečasu. Napríklad na Kanárske ostrovy alebo ešte bližšie – na Madeiru. Tá je vzdialená pri priamych letoch len štyri hodiny cesty z Viedne, Kanárske ostrovy o niečo ďalej.
Voda v mori, teda v Atlantickom oceáne, je síce studená, len pre otužilcov, ale teplota vzduchu príjemná, nad 20 stupňov Celzia. Čo je tiež príjemné, je fakt, že slnko tu zapadá až po šiestej, denné svetlo trvá vyše desať hodín.
Z Kanárskych ostrovov odporúčame ten najznámejší Gran Canariu a u nás najmenej známy – Lanzarote. Gran Canariu pre svoju prírodnú rozmanitosť – sú tu piesočné duny ako v Afrike, palmové háje, hornatý stred ostrova, príjemné dedinky.
Vianoce na Grand Canarii Zdroj: Jarmila Horváthová
Len sa treba vyhnúť strediskám, architektonickým hriechom minulosti, ako je Playa de Inglés, ktoré patrí medzi najväčšie turistické konglomerácie v Španielsku. Lepšia možnosť je napríklad vedľajšie Maspalomas, ktoré susedí so svetoznámymi kanárskymi piesočnými dunami, či pôvabná dedinka Puerto de Mogan s prízemnými modro-bielymi domami a prístavom jácht, popretkávaná kanálmi.
Mnohí považujú Lanzarote za najzaujímavejší kanársky ostrov pre jeho sopečnú krajinu, ale okrem toho sú tu krásne aj dlhé piesočné pláže. Zaujímavé je, že domáci ho ubránili pred masovým turizmom, veľké turistické komplexy a hotely ako inde tu nenájdete. Oveľa viac je apartmánových ubytovaní a tým aj veľa reštaurácií a obchodíkov.
To, že je tu menej masového turizmu, je zásluha aj miestneho rodáka – architekta Cesara Manriqueho. Okrem toho, že na ostrove nechal výraznú stopu v podobe svojich diel, sa veľmi zasadzoval proti výstavbe veľkých hotelov. Návšteva miesta (lebo ťažko hovoriť o dome), kde býval, a jeho nadácie je „must“ pre každého milovníka architektúry, ale aj laika, lebo objekt uprostred sopečného poľa je naozaj zaujímavý.
Madeira je ostrov pre všetkých milovníkov prírody, flóry a turistiky – od nenáročnej, popri levadách, čo sú miestne zavlažovacie systémy, kde je prevýšenie prakticky nula, po náročné túry v exponovanom horskom teréne, hoci najvyššia tunajšia hora má nadmorskú výšku „len“ niečo vyše 1 800 metov. Január a február tu určite nie sú mesiace vhodné na kúpanie, ale klíma je príjemná.
Trošku ďalej, ale bez jet lagu
Asi 5,5 hodiny letu a dve či tri hodiny časového posunu je do Spojených arabských emirátov. Teplota vzduchu je v januári okolo 23-24 stupňov Celzia, v marci už stúpne na 27, voda má sviežich 22. Akurát niečo teplé si so sebou treba pribaliť, lebo večer a v noci je v januári a vo februári chladno, okolo 13 stupňov a niekedy aj menej.
Najnavštevovanejší, ale aj najdrahší, čo sa ubytovania týka, je Dubaj, susedné Abú Zabí je lacnejšie a ešte lacnejšie sú ďalšie emiráty Adžmán či Fudžajra. Alternatívou k pobytu na pláži je tu napríklad nekonečné nakupovanie alebo návšteva početných atrakcií typu najvyššia budovy sveta – Burj Khalifa.
Spojené arabské emiráty sú vyhľadávané celý rok. Zdroj: Jarmila Horváthová
Komu sa už Dubaj zunoval, môže ho vymeniť za susedný Katar, krajinu, ktorá bola donedávna pred svetom prakticky uzatvorená, lebo získať sem vízum bolo pre väčšinu sveta komplikované. To sa tento rok zmenilo, aj Slovensko patrí medzi krajiny, ktorým boli víza zrušené.
Klíma je tu rovnaká ako v Dubaji a človeka, ktorý pozná Dubaj, asi prekvapí, že hlavné mesto Kataru Dauhá (Doha) pôsobí európskejšie. Mrakodrapy sú postavené v jednej časti mesta, je tu veľký niekoľkohektárový park aj s jazierkami – Aspire Park, pri cestách záhony kvetov, niekoľkokilometrová nábrežná promenáda okolo zálivu s parkami, príjemné staré mesto s trhoviskom, kaviarničkami a reštauráciami.
Katar je konzervatívnejší ako jeho arabský sused, v európskych plavkách sa môžete pohybovať len na hotelových plážach, nie na verejných, alkohol v reštauráciách tiež nedostanete, len v baroch a kluboch päťhviezdičkových hotelov. Priaznivci nóbl klubovej scény si tu však naozaj prídu na svoje – a výhľad na mesto z 50. či 60. poschodia máte k drinku ako bonus.
A do tretice Omán – tiež doteraz neobjavená krajina, ktorá sa stáva turistickým magnetom. Na juh do Salalahu, ktorý je preslávený svojimi dlhými plážami, sa lieta aj z Bratislavy. Priamy let trvá o hodinu dlhšie ako do Dubaja alebo Dauhy, zato je tu začiatkom roka výrazne teplejšie – priemerná teplota v januári a vo februári je 27 stupňov Celzia a voda má príjemných 25 stupňov, slnko svieti denne deväť hodín.
Kto sa nechce len kúpať, ale aj poznávať, ten by sa mal vybrať na sever krajiny do Muscatu, kde síce pláže nie sú také exkluzívne ako na juhu, ale je tu okrem mora aj krásna príroda, na svoje si prídu aj milovníci histórie.
Medzi populárne destinácie patril v tomto roku aj Severný Cyprus. Zdroj: Jarmila Horváthová