Nenaplnené očakávania
Tesne predtým, ako šéf SNS odišiel premýšľať, prezradil dôležitú vec. Úprimne porozprával, čo od koaličných partnerov očakával, a priznal sklamanie, že sa jeho očakávania nenaplnili. Treba dodať, že ak sa nenaplnili, tak pre verejný život je to iba dobre.
Šéf SNS totiž povedal: „Vždy som rešpektoval, ak v tej-ktorej politickej strane vzniká problém, že je to vec, ktorú musí vysporiadať líder v tej politickej strany.“ Ak odhliadneme od gramatickej formy výroku, jeho zmysel je zrejmý: Iba predseda vládnej strany môže povedať, že jeho nominant má odísť – koaliční partneri si to môžu myslieť, ale nesmú svoj názor prejaviť ani činiteľov inej strany verejne kritizovať. A ani ich počínanie.
K tomu treba podotknúť dve veci. V koalícii sa nikto, ani SNS, tak extrémne zdržanlivo nespráva, lebo to odporuje samotnej podstate politiky. Politici sa vyjadrujú k veciam verejného záujmu, presadzujú svoje názory a pohľady, a tak sa prirodzene vymedzujú aj voči koaličným partnerom. Stačí si spomenúť, čo všetko porozprával podpredseda strany a dnešný politický hovorca SNS Jaroslav Paška v prvých dňoch koaličnej krízy.
Doktrína dôveryhodnosti vlády Roberta Fica nepredstavuje ešte obrat k lepšiemu – ak sa bude uplatňovať selektívne a iba voči iným
Podľa neho sú za problematické rozdelenie peňazí z eurofondov na ministerstve školstva zodpovední ľudia, ktorých tam dosadili ministri druhej Ficovej vlády. „Ak sme sa teraz dozvedeli, že napríklad pán Flašík a jeho spriatelené firmy dostali významnú sumu na výskum a rovnako aj pán Brhel, tak asi to bolo v rukách zamestnancov ministerstva školstva, ktorých tam pán Plavčan zabudol nahradiť,“ povedal J. Paška. Ďalej tvrdil, že „opakovane niekoľkokrát z úradu vlády vzišli aktivity smerujúce k diskreditácii SNS“. A vyhlasoval, že Smer nedodržal dohody, lebo na nižšej úrovni štátnej správy obmedzuje prijímanie ľudí SNS: „Z okresných úradov síce odišli niektorí smeráci, ale namiesto nich prišli mosťáci.“
Žiadať od iných, aby nekritizovali a sám – prostredníctvom podpredsedu – kritizovať iných, je presne to, čo robí A. Danko.
Kolegiálne sa nestaráme
Po druhé – keby aj šéf SNS so svojou požiadavkou uspel a nemožné sa stalo skutočnosťou, vznikol by zvrátený koaličný systém, v ktorom by bolo všetko podriadené zásade vzájomnej nekritizovateľnosti. Je zjavné, že pre A. Danka je to ideál, o ktorý sa treba usilovať: „Chcem poukázať na ustanovenia, ktoré pozná švajčiarsky právny systém. Ten systém sa volá, že ak je raz vláda ucelený celok, platí zásada kolegiality. To znamená, že sa kolegiálne nestaráme do rezortov iných ministrov.“
Podľa toho by mala koalícia rozdeliť štát na stranícke pašalíky a každá koaličná strana
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?