V minulom roku brandža svoje plusy viac ako strojnásobila na desať miliónov eur. Za posledný tucet rokov mali drevári vyšší zisk iba v roku 2006.V roku 2014 už bola v sektore stratová len štvrtina podnikov. Nie ako pred pár rokmi, keď bol v mínuse takmer každý druhý drevár.
Odídenci i kalamita
K vyššiemu zisku odvetvia prispela vlaňajška veterná kalamita. Z lesov sa muselo vyťažiť o pätinu viac dreva ako v roku 2013, a tak išla dole aj jeho cena. Tuzemské ceny listnatého dreva klesli v priemere o dve a ihličnatého o štyri percentá. Ihličnatá piliarska guľatina, ktorá je pre stavebne zamerané slovenské drevárstvo najpodstatnejšia, zlacnela dokonca o päť percent.
Za zlepšením čísel sektora je aj krízou vynútený odchod slabších firiem. Zatvorili sa viaceré píly, ale aj výrobca podláh Bonanza, obe dyhárne so španielskym kapitálom Onte a Lauroba i banskobystrická fabrika na drevovláknité izolácie Smrečina Hofatex. Za ostatný rok však žiadny nový väčší odpadlík nepribudol.
Vlani poskočili aj tržby drevárov o desatinu na pol miliardy eur. Za najlepšími predkrízovými rokmi odvetvie stále zaostáva o 150 miliónov eur.
V drevárstve pracovalo v minulom roku 4 600 ľudí. Za uplynulú dekádu z neho však odišlo vyše päťtisíc pracovníkov. Pri súčasných ziskoch sa drevári odhodlali aj na nadpriemerný rast miezd. Priemerný mesačný plat zdvihli o sedem percent na 730 eur.
Priekupníci naďalej hrozbou
Slabinou sektora je
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?