Nie je národnostne orientovaná strana prežitkom v čase, keď je Slovensko členom EÚ a Schengenu?

J. B.: Ak berieme do úvahy asimiláciu Maďarov na Slovensku, tak táto otázka nie je relevantná. Od roku 1961 nikdy nebolo na Slovensku tak málo Maďarov, ako je v súčasnosti. Je nás o 110-tisíc menej ako pred dvadsiatimi rokmi. Na južnom Slovensku je silný asimilačný trend a ľudia odchádzajú za prácou. Preto má opodstatnenie, aby sme fungovali naďalej. Národnostné strany sú aj v iných štátoch EÚ, napríklad svoju stranu má švédska menšina vo Fínsku.

Tým, že sa vymedzujete a orientujete len na Maďarov, nevzdávate sa istej časti voličov? Prečo by vás mali voliť občania slovenskej národnosti?

J. B.: Náš program nie je orientovaný len národnostne a na menšinovú politiku, ale aj na hospodárske a ekonomické záležitosti. Keď sme boli vo vláde, mali sme pre celú republiku riešenia v oblasti životného prostredia, regionálneho rozvoja, teda tam, kde sme mali ministrov alebo štátnych tajomníkov. Náš program sa intenzívne zaoberá južným Slovenskom, kde žijú nielen Maďari, ale aj Slováci a Rómovia. Ľudia, ktorí tam žijú, majú rovnako pocit ako Maďari, že vláda zanedbala tento región.

Na vašej webovej stránke program nie je, na základe čoho sa má volič rozhodnúť?

J. B.: Len nedávno sme schválili volebný program, ku ktorému ešte prišli pripomienky, takže v súčasnosti ho doťahujeme. V najbližšom čase už bude na internete v maďarskej a slovenskej verzii.

Mohli by ste teda povedať, čo sú vaše programové priority?

I. F.: Obhajujeme záujem ľudí žijúcich v južných okresoch, lebo si myslíme, že tam treba akútne zasiahnuť. Z desiatich okresov s najvyššou nezamestnanosťou je totiž osem na južnom a juhovýchodnom Slovensku. Sme za sociálno-trhové hospodárstvo a chcem podotknúť, že toto nie je výdobytkom ľavicových, ale pravicových strán. Po druhej svetovej vojne to boli v Nemecku práve CDU a CSU, ktoré presadzovali tento politický koncept.

Čo to znamená?

I. F.: Sme za zmiernenie regionálnych rozdielov, myslíme si, že nožnice sa roztvárajú rýchlym tempom, čo cítiť najmä od vypuknutia ekonomickej krízy. Opatrenia, ktoré v tejto oblasti priniesla súčasná vláda, sú nedostatočné. Najmä to posledné – že v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou by sa znížila odvodová záťaž. Podľa nás to nerieši situáciu.

Čo teda?

I. F.: Poviem konkrétne: pri eurofondoch navrhujeme, aby cielene išli do okresov s vysokou nezamestnanosťou. Vláda by ďalej mala inak prerozdeľovať vládne stimuly, momentálne sa to deje na základe údajov o nezamestnanosti v okresoch.

To je zlé?

I. F.: Sú okresy, kde je isté percento nezamestnanosti, ale v rámci nich sú mikroregióny, kde je dvojnásobná. Investori majú záujem v týchto mikroregiónoch investovať, ale nemôžu dostať stimul, lebo sa berie do úvahy číslo za celý okres. Ďalej by sme legislatívne chceli podporiť vznik obecných podnikov. Zakladať by ich mohla samospráva, podnikatelia a verejný sektor, pričom legislatívne by sme chceli rozšíriť niektoré aktivačné činnosti, napríklad v poľnohospodárstve.

Hovoríte, že eurofondy vláda nevyužíva efektívne.

I. F.: Áno, takmer dve miliardy eur nebudú vyčerpané a peniaze často idú na nezmyslené projekty. Prostriedky sú, len ich treba využívať efektívnejšie.

Keď bola SMK vo vládnej koalícii, mali ste na starosti ministerstvá, ktoré zodpovedali za eurofondy. Ich čerpanie bolo katastrofálne, prečo?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa