Ste autorom termínu mäkká sila, tá však vyzerá byť na Západe na ústupe...

Keď sa pozrieme na prieskumy verejnej mienky po svete, vidíme, že americká mäkká sila počas posledných dvoch rokov, teda počas prezidentúry Donalda Trumpa, poklesla. Reflektuje to jeho unilateralizmus podľa hesla „Amerika na prvom mieste“. Je dobré si však uvedomiť, že Trump, to nie je celá Amerika. Veľa z mäkkej sily Spojených štátov pochádza z ich občianskej spoločnosti. Takže USA jej stále majú celkom dosť, tkvie v našich univerzitách, nadáciách. Je tu preto šanca, že mäkká moc Spojených štátov po Trumpovi znovu narastie. Aj počas vojny vo Vietname imidž Ameriky výrazne utrpel, ale potom znovu narástol.

A mäkká sila Ruska?

Ruská mäkká sila je podľa mňa veľmi malá. Moskva má veľký vplyv v blízkom pohraničí, v rusky hovoriacich bývalých častiach Sovietskeho zväzu. Má nejaký vplyv aj v strednej Európe, v krajinách Vyšehradskej štvorky. Najmä v Maďarsku, kde silnie dopyt po autoritárskom štýle vládnutia. Ale v Európe ako celku Rusko veľa mäkkej moci nemá. Ani inde vo svete, v Latinskej Amerike, Spojených štátoch, Austrálii. Mäkká sila je o príťažlivosti krajiny. USA sú napríklad príťažlivé v Brazílii kvôli právam žien. V Saudskej Arábii toto už veľmi príťažlivé nie je. Rusko je stále atraktívne pre krajiny bývalého východného bloku, ktoré flirtujú s autoritárstvom, ale už nie tam, kde je túžba po demokracii.

Joseph Nye: Odpoveďou na problémy nie je nová studená vojna

Joseph Nye Zdroj: Miroslava Spodniaková

Rusko používa propagandu a dezinformácie na to, aby demokratické vlády podkopávalo, stavalo ich proti EÚ, migrantom, homosexuálom. Nepovažujete to za hrozbu?

Toto ostatní nazývajú skôr ostrou silou – sharp power. Mäkká sila priťahuje, ale myšlienky sa dajú používať aj na informačnú vojnu. To je forma tvrdej sily. Ak ich použijem na rozklad a konflikty, to nie je príťažlivosť. Jemná sila sú myšlienky, ktoré sú atraktívne. Dezinformácie a rozdúchavanie vášní proti homosexuálom a iným menšinám sú tvrdou, ostrou silou.

Viac ako polovica obyvateľov SR si myslí, že krajina by nemala patriť priamo k Západu ani k Východu, ale mala by byť niekde v strede. Je to pre malú krajinu v strednej Európe vôbec realistické?

Švajčiarsko je tiež malou krajinou v strednej Európe a s jeho neutrálnou pozíciou sa mu celkom darí. Slovensko sa musí samo seba pýtať, či by 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa