O jednom ROA

Keď sa raz niekto podujme napísať dejiny verejného obstarávania na Slovensku, popri garáži v Snohomishi a nástenke na ministerstve výstavby v nich nezastupiteľné miesto bude patriť obci Horné Plachtince. Lebo táto dedina v okrese Veľký Krtíš je prvým známym dôkazom, že funkcia bieleho koňa nie je vyhradená len človeku z mäsa a kostí. To, že Horné Plachtince sa iba ocitli v úlohe spoločníka Regionálnej Obstarávacej Agentúry (ROA – tentoraz nejde o Return on Assets, čiže efektivitu využitia investovaného kapitálu. Alebo žeby predsa? – pozn. TREND), dobre dokladuje reakcia ich starostu na tvrdenie novej konateľky agentúry, že to on ju navrhol: „O tom nič neviem, ale nič to.“

Dedina so šesťdesiatimi domami si tiež koleduje, že sa stane pútnickým miestom. Lebo ak sa 26 štátnych a verejných organizácií nezávisle od seba rozhodne, že poradenské a marketingové služby najvýhodnejšie obstará vďaka spolupráci so start-upom ROA (firma vznikla len pred tri štvrte rokom), dá sa hovoriť o zjavení náboženských rozmerov. Otázka je, v koho hlave sa objavilo ako prvé.

V off-record vyjadreniach ľudí z ministerstiev, ktoré zmluvy s ROA podpísali, sa spomína rezort vnútra. To isté ministerstvo, ktorého šéf teraz ostatným rezortom a verejným organizáciám odporúča, aby vycúvali z prvého tendra realizovaného agentúrou. Zmätenie v hlavách šéfov štátnych organizácií, ktoré sa dali nahovoriť, je dnes zrejme veľké. A možno je najvyšší čas, aby minister Robert Kaliňák šíril svoje odporúčania priamočiarejším spôsobom ako cez vyjadrenia do médií. Na nejaký TV teleshopping s ministrom vnútra v hlavnej úlohe by sa v programovej štruktúre televízií možno našla polhodinka.

Žarty bokom. Podiel Horných Plachtiniec v ROA, výskyt človeka z dozornej rady Poórovej firmy v orgánoch tejto firmy či obdivuhodná predvídavosť jej ľudí, keďže tendre na poradenské a marketingové služby vypísali mesiace predtým, než prvá štátna organizácia prejavila záujem o nákup týchto služieb cez ROA. Toto všetko by sa dalo označiť za taľafatky, ak ministerstvá a štátne organizácie vďaka tejto schéme budú nakupovať za najvýhodnejšie ceny.

Motivácie, aby rámcovú dohodu so štyrmi víťazmi prvého tendra (marketingové služby na obdobie štyroch rokov) využívali, sú veľké. Úradníci budú mať menej roboty a viac času pre seba, lebo využitím rámcovky už nebudú musieť robiť verejné obstarávanie. Namiesto neho ROA urobí elektronickú aukciu. No či sa ňou ušetria peniaze, o tom sa dá pochybovať. Podľa upozornenia Úradu pre verejné obstarávanie z decembra minulého roku „tvoria rámcové dohody uzavretý systém, do ktorého dodatočne nemôže vstúpiť nikto ani na strane kupujúceho, ani na strane dodávateľov“. Čiže ak štátne organizácie k rámcovej dohode pristúpia a budú ju využívať, výsledná cena vzíde zo súboja len oných štyroch firiem. No keďže im počas štyroch rokov žiaden ďalší súper nehrozí, je pomerne dosť pravdepodobné, že sa súťaž medzi nimi môže premeniť na kartel. A výsledné ceny môžu byť aj omnoho vyššie, ako keby sa aukcie zúčastnili aj firmy, ktoré si pred polrokom nevšimli, aké super tendre sa vypisujú v Horných Plachtinciach.

TREND 16/2013 sa téme venuje v článku Kto ušil Plachtince a v krátkom rozhovore s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom Obstarávanie rieši Táňa.