Obaja svoje vystúpenia pred europoslancami začali rovnako. Vyhlásením predsedu slovenskej vlády, že „Európska únia je úžasný a jedinečný projekt“, ktorý priniesol mier a stabilitu na kontinent. „Rád by som sa k tomuto vyhláseniu pripojil aj ja,“ povedal svojim poslucháčom aj minister vnútra. Ale to, čo si obaja od auditória vypočuli späť, už malo odlišný charakter.

Premiérovi, čo sa vyhol všetkým oblastiam, v ktorých je s Úniou v spore, poslanci europarlamentu dali najavo, že oni si ich pamätajú. R. Fico na ich výhrady priamo nereagoval a konfrontácii sa vyhol vyhlásením, že jeho kritici nemusia mať dobré informácie, a prosbou, aby sa „dôkladne informovali o našich postojoch“. Minister vnútra už tak ľahko nevykĺzol.

Jedného náhradníka za Kaliňáka by sme mať mali

Zdroj: Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Francúzska euposlankyňa Eva Joly potvrdila, že bola pôvodným povolaním vyšetrujúcou sudkyňou, lebo udrela klinec po hlavičke otázkou, ktorú adresovala priamo R. Kaliňákovi: „Ladislav Bašternák prevádzal peniaze na vaše účty, teraz ho vyšetruje polícia. Ako môžeme veriť, že vyšetrenie bude nezávislé, keď ste ministrom vnútra?“

Kaliňákova odpoveď, že „na Slovensku nevyšetruje ministerstvo vnútra, ale prokuratúra, ktorá je nezávislá“, poslankyňu E. Joly vôbec nepresvedčila, lebo v rozhovore pre Denník N skonštatovala: „To je veľmi slabý argument. Prokuratúra predsa nepracuje sama, prokurátori väčšinou sedia v úrade a sú závislí od práce polície. Polícia priamo spadá do kompetencií ministra vnútra, takže je tu veľký problém.“

Okrem toho poslankyňa Joly upozornila, že konflikt záujmov, v ktorom sa minister topí doma, preniesol aj na európsku úroveň, lebo teraz sa tam diskutuje o zriadení Úradu európskeho prokurátora, ktorý by sa mal venovať aj podvodom s DPH. Francúzska poslankyňa sa spýtala, ako môže – pri známych vzťahoch R. Kaliňáka s pánom Bašternákom – dôverovať ministrovi vnútra, keď je v konflikte záujmov, „ktorý je veľmi škodlivý pri príprave novej legislatívy“. To je podľa nej prvý dôvod, pre ktorý by mal minister Kaliňák opustiť svoj post.

Druhý dôvod sformulovala rovnako jednoznačne: „Ja si nepamätám, že by Rade Európskej únie predsedal nejaký minister, ktorý by bol vyšetrovaný.“

Predseda slovenskej vlády hovorí o ministrovi vnútra ako o nenahraditeľnom politikovi aj z hľadiska Únie. Poslankyňa E. Joly je presvedčená, že politické cintoríny sú plné „nenahraditeľných“ ľudí, a tiež aj o tom, že na Slovensku máme „desiatky ľudí“, ktorí by na poste R. Kaliňáka odviedli dobrú prácu pre Úniu. Desiatky zrejme nemáme, ale jedného, ktorý nie je na Slovensku vyšetrovaný a nie je ani v európskom konflikte záujmov, by sme mať mali.