R. Fico plnú zodpovednosť a politické dôsledky za nerozvážne prijatý zákon o zákaze zisku napokon neponesie. Definitívny rozsudok, po ktorom bude musieť štát zaplatiť takmer 30 miliónov eur spoločnosti Achmea ako majiteľovi zdravotnej poisťovne Union, pri troche šťastia terajšiu vládu nezastihne. Arbitráž však bude jeden z dôvodov, aj keď nie oficiálnym, aby si to premiér so zdravotnými poisťovňami napokon opakovane predsa len „nerozdal“.
Jedna poisťovňa bude témou viac-menej len preto, že vláda nemá v rukáve na zlepšenie zdravotníctva nič lepšie.
Článok vychádza v 56-stranovej prílohe Slovensko a svet 2014, ktorá je súčasťou koncoročného vydania týždenníka TREND 50-51/2013, dostupného na stánkoch, digitálnych kioskoch AppStore a Play Store (aplikácia TREND) a v našom e-shope. |
Problém s odvodmi
Zdravotné poisťovne sa budú musieť obracať. Nízko nastavený odvod za poistencov štátu pocítia najmä popri zvyšujúcich sa nárokoch nemocníc. Ekonomicky aktívni síce priplatia, ale oproti aktuálnemu roku bude viac takých, ktorým sa zdravotné odvody napríklad z dividend podarí optimalizovať. Zákonom sa lekárske platy od januára zvýšia a bude treba na ne nájsť prostriedky. Pokiaľ si poisťovne budú chcieť udržať priaznivé hospodárske výsledky z posledných rokov, prejaví sa to na škrtoch v iných oblastiach. Ako naznačujú plány Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), horšie časy svitnú špecialistom.
Úspory v tomto segmente TREND predpovedal už pred rokom, zmena prichádza nenápadne. Sprísňovanie podmienok na získanie zmluvy pri prevádzkovaní ambulancie na čiastočný úväzok bude narážať na odpor lekárov, ktorým zmätok vyhovuje. Zmeny, ak sa ich naozaj podarí presadiť, zasiahnu aj zamestnancov nemocníc, ktorí sú zvyknutí na to, že si prilepšujú v ambulanciách. Vo svojich súkromných ambulanciách často nehospodárne predpisujú lieky a vyšetrenia, no dostať u nich termín konzultácie je problém. Upratať spravodlivo a účinne bude v roku 2014 pre štátnu poisťovňu veľkou výzvou.
„Bezplatné“ služby pre pacientov sa budú naďalej nenápadne okliešťovať. Nemocnice i lekári sa budú snažiť od pacientov získať čoraz viac súkromných zdrojov, a to bez opory v legislatíve. Zvýšeniu kvality a prehľadnosti systému to z hľadiska pacienta nepomôže.
Platy
Už dlhšie je jasné, že zavedenie nového platobného mechanizmu pre nemocnice, ktorý diferencuje platby podľa diagnóz, tzv. DRG systém, sa nezrealizuje ani na budúci rok. Lekári sa však už budú musieť s novým systémom oboznámiť a výkony vykazovať dvojakým spôsobom. To nevyhnutne prinesie zmätky a vychytávanie nedostatkov. A s veľkou pravdepodobnosťou aj ďalšie odsúvanie termínov.
Nálada v nemocniciach ešte viac upadne. Zlepšenie podmienok pre lekárov bude kontrastovať s nevypočutými potrebami sestier. Usmiate a ústretové sestry a empatickí lekári budú pre pacientov stále vzácnosťou. Nemocnice narazia na skutočnosť, že doba splatnosti záväzkov sa donekonečna posúvať nedá. Spôsob úhrady, ktorý zaviedla VšZP a ktorým tlačí na zvýšenie operovanosti, poukáže na rozdiely medzi nemocnicami. Malé nemocnice s nízkym počtom operácií budú mať čoraz väčší problém si na seba zarobiť a dokázať význam svojej existencie.
Pocit krivdy z nerovnomerného rozdelenia zdrojov v zdravotníctve sa po druhom kole tendra na prevádzkovanie záchraniek vyhrotí. Záchranky sa dostanú takmer výlučne do rúk veľkých firiem.
Všeobecná nespokojnosť v rezorte a absencia riešení si budú žiadať nájdenie vinníka. Najjednoduchšou, a ako ukazuje história, osvedčenou metódou je odvolanie šéfa rezortu. Práve preto sa môže ľahko prihodiť, že budúci rok bude pre Zuzanu Zvolenskú posledným rokom na ministerskej stoličke.