Väčšinou však nejde o nijaké novinky – sú to produkty, ktoré sa tam, kde rastú, používajú stáročia, len Európa ich objavila iba nedávno. Väčšina má exotický pôvod aj názvy, ale všetky dostať aj v našich končinách – v predajniach zdravej výživy a bio obchodoch, či už kamenných alebo internetových. Niektoré si už našli cestu aj do reštaurácií.

Obilnina Inkov, semienka Mayov

Napríklad quinoa. Je to obilnina z juhoamerických Ánd, ktorá sa tam dlho používala ako jedna zo základných potravín, v jazyku Inkov znamená tento výraz matka zrno. Potom ju vytlačila zo stravy kukurica a zemiaky. Quinoa neobsahuje lepok, takže múka z nej je vhodná pre ľudí, ktorí trpia intoleranciou naň, zrná možno používať aj ako prílohu k jedlám. Obsahuje vysoký podiel bielkovín, takže napríklad v Peru a ostatných juhoamerických krajinách sa z nej vyrába detská výživa podobná nášmu sunaru, keďže je tam lacnejšia ako mlieko. Dokonca OSN ju kvalifikovala ako potravinu s veľmi vysokým obsahom bielkovín a americká NASA ju vybrala ako vhodnú plodinu do výskumného programu ako stravu vhodnú na dlhodobé vesmírne lety riadené človekom.

Quinotto, teda rizoto z quinoy možno vyskúšať napríklad v bratislavskej reštaurácii D Steakhouse, kde ho podávajú s dubákmi. Majiteľka Zuzana Gergeľová pracovala pred rokmi v Peru na projekte detskej výživy z quinoy a pri tomto recepte sa inšpirovala práve tam. Hovorí, že ju pridáva do ryže aj vlastným deťom. Aj hostia reštaurácie majú o netradičné rizoto celkom záujem.

"Quinoa obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, z ktorých si ľudské telo syntetizuje proteíny, takže je kompletným zdrojom proteínov, čo ju robí hviezdou medzi potravinami rastlinného pôvodu. Samozrejme, celkový obsah bielkovín na 100g je nižší ako napr. u mäsa alebo mlieka. Čo ju robí superpotravinou je to, že obsahuje aj veľa minerálnych látok, málo tuku (aj to dobrého) a tiež protirakovinové flavonoidy (viac ako napr. v brusniciach). Neobsahuje žiaden lepok, takže je vhodná aj pre celiatikov. Tým, že sa ľahko pripravuje,varí sa s vodou v pomere 1:2 ako ryža a má v zásade neutrálnu chuť, má široké využitie v gastronómii. Peruánska kuchyňa, ktorá je teraz v zahraničí veľmi populárna, napr. v Londýne reštaurácia Ceviche, využíva quinou napr. aj na sushi, " vysvetľuje.

Quinoa je súčasťou jedálneho lístka aj v donedávna jedinej peruánskej reštaurácie v strednej Európe (nedávno otvorili ďalšiu vo Viedni), bratislavskej Casa Inka. Jej majiteľ Carlos Sotello hovorí, že hostia si rizoto z quinoy, ktoré podávajú s tvarohom a parmezánom, obľúbili a quinou im dokonca predávajú aj ako surovinu.

Aj ďalšia superpotravina – chia pochádza z Ameriky, v tomto prípade Strednej. Ide o plodinu, ktorú pestovali Aztékovia. Sú to semienka, ktoré sú vôbec najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín, majú veľa vlákniny, antioxidantov, bielkovín. Regulujú hladinu cukru v tele, dodávajú energiu, takže sú vhodné pre diabetikov. Riedia krv a tiež sú bezlepkové. Obľúbil si ich napríklad šéfkuchár Igor Čehy, ktorý hovorí, že sa mu na nich okrem toho, že sú zdravé, páči ich štruktúra. Vo vode alebo inej tekutine dokážu svoj objem zväčšiť aj 12-násobne a majú potom rôsolovitý vzhľad. Používa ich do dresingov a zálievok, ale keďže sú chuťovo neutrálne, možno ich pridávať do čohokoľvek, dokonca aj do chleba. Treba mať na pamäti len to, že odporúčaná denná dávka sú dve čajové lyžičky.

Zdravo z Afriky aj domoviny

Ďalšia výdatná potravina pochádza z opačnej časti sveta, z Afriky, zo stromu baobab. Jeho plody obsahujú veľa vitamínu C a B6, železo, draslík a veľa vlákniny. Podľa najnovších štúdií dokážu znižovať aj hladinu cukru v krvi po jedle. Na Slovensku ich dostať ako prášok, ktorý možno pridávať do sladkých pokrmov, jogurtu, koktailov, müsli, pudingov.

Potom tu máme freekeh, čo je síce exoticky znejúci názov, ale skrýva sa za ním pšenica zelená. Názov freekeh pochádza z arabčiny a ide o tvrdozrnnú pšenicu alebo pšenicu špaldu, ktorá sa zberá ešte zelená a potom sa suší a opatrne praží. Tento proces poznali aj starí Slovania a výslednú surovinu nazývali pražma.

Jedlo s prívlastkom superzdravé

Chutí podobne ako hnedá ryža, ale má štvornásobne viac proteínov a balastných látok. Keďže má veľmi nízky glykemický index, stará sa o dlhodobý pocit nasýtenia. Pripravuje sa tak, že sa nechá 30 minút odstáť v horúcej vode, precedí sa a servíruje ako alternatíva ryže alebo sa ďalej spracúva.

Tiež ďalšia potravina s prívlastkom super pochádza z našich končín – je to kel kučeravý. Obsahuje najväčšie množstvo vitamínov oproti iným druhom zeleniny, a to skupiny C, E, A, B, kyselinu listovú a betakarotén. V porovnaní s inými hlúbovinami obsahuje najviac bielkovín a pre vysoký obsah vápnika sa odporúča ako perfektná alternatíva mlieka pre ľudí, ktorí trpia na intoleranciu laktózy. Ide o zimnú zeleninu, čerstvá je dostupná do marca. Kto ho chce jesť aj potom, môže si ho nakúpiť do zásoby, oblanšírovať a zmraziť. Potom buď tepelne upraviť, alebo používať do smoothie s inými druhmi zeleniny či ovocia.

Aj na potenciu

Maca – pod týmto názvom sa skrýva juhoamerická rastlina, ktorá sa v Peru už dvetisíc rokov používa ako tradičná liečivá bylina. Jedia sa tam hľuzy a tiež listy, a to trikrát denne. Majú vysoký obsah vápnika, železa, esenciálnych aminokyselín a minerálov, sú dobré pre pokožku, pôsobia proti starnutiu, znižujú hladinu cholesterínu v krvi a slúžia aj ako prírodný prostriedok na zvyšovanie potencie. V Peru sa hľuzy pečú a mladé listy používajú ako bylinky do šalátov, v Európe ich čerstvé nedostať. Ale páni nemusia zúfať – macu dostať aj na Slovensku vo forme prášku, predáva sa ako výživový doplnok.

Tí o niečo skôr narodení si pamätajú ešte na názov kokosová múčka, pod ktorým sa predával strúhaný kokos. Ťažko povedať, prečo dostal názov múka, keď s tou naozajstnou kokosovou múkou nemá nič spoločné. Tá je tiež považovaná za vysoko hodnotnú surovinu a nízkokalorickú náhradu obyčajnej múky. Pri spracovaní kokosových orechov sa tieto zbavujú oleja, sušia a potom pomelú na jemno. Výsledkom je potravina, ktorá neobsahuje glutén, teda lepok, cholesterín, má nízky obsah tukov aj uhľohydrátov. Môže sa používať na pečenie – či už chleba, pečiva, koláčov či palaciniek.

Nie je konope ako konope

Jedlo s prívlastkom superzdravé

Medzi veľmi zdravé, ale nie známe doplnky výživy sa zaraďuje aj konopný olej. Obsahuje antioxidant vitamín E, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny aj betakarotén, ktorý je dôležitý pre zdravý zrak. Okrem toho aj kyselinu linolovú a alfa-linolenovú, ktoré, keď sa používajú na natieranie, pôsobia dobre na pokožku, dokonca zmierňujú aj následky neurodermitíd. Konope, z ktorého sa olej vyrába, neobsahuje omamné látky, ide o semienka z rastlín technického konope. Konopný olej sa môže pridávať do šalátov alebo len jednoducho na chlieb, je vhodný aj na pečenie, ale nie na fritovanie. Nerafinovaný olej, lisovaný za studena je tmavo- až svetlozelený, má príjemnú orieškovú chuť a vôňu. Rafinovaný je čistý a bezfarebný, nemá prírodné vitamíny a antioxidanty, používa sa najmä v kozmetike.

Acai či čierne ríbezle

Jedlo s prívlastkom superzdravé

Väčšinu superzdravých potravín dostať aj na Slovensku, ale s niektorými to až také jednoduché nie je. Čoraz známejšie sa napríklad stávajú výrobky z acai, čo sú plody juhoamerickej palmy, ktoré obsahujú veľa vitamínov, minerálov a esenciálnych mastných kyselín. Dodávajú telu veľa antioxidantov, spomaľujú starnutie a pôsobia na zrýchlenie látkovej výmeny, takže môžu pomáhať pri chudnutí. Má to však háčik – takto pôsobia len čerstvé plody, nie sušené alebo v prášku, ako ich väčšinou dostať. Ak by ste sa k čerstvým aj niekde dostali, treba ich rýchlo zjesť alebo z nich urobiť šťavu, lebo rýchlo podliehajú skaze. Ale antokyaníny, ktoré acai obsahujú a majú napomáhať pri chudnutí, nájdete aj v tunajších, oveľa dostupnejších produktoch, ako je červená kapusta, baza čierna alebo čierne ríbezle. Nielen pri acai, ale aj pri ostatných týchto produktoch platí – sú zdravým doplnkom výživy, ale nie sú spasiteľmi, najdôležitejšia je vyvážená strava. Je dôležité dbať aj na formu, podobne ako acai aj populárne goji označované ako elixír mladosti by sa mali jesť čerstvé, ako sušené, prášok alebo pilulky sa ich účinky výrazne znižujú.