Nová vláda prebrala po voľbách 2016 ambiciózny cieľ – dostať Slovensko do prvej pätnástky rebríčka Svetovej banky Doing Business, ktorý odráža kvalitu podnikateľského prostredia v drvivej väčšine štátov sveta. Tento zámer sa nachádzal v plánoch ministerstva financií – v národnom programe reforiem. Keď po voľbách nastupovala nová vládna koalícia, Slovensko bolo na 29. mieste.

Na jar 2019 však cieľ z dokumentu zmizol. Ministerstvo tvrdilo, že dôvodom sú časté zmeny metodiky rebríčka, ktoré neumožňujú konzistentné porovnávanie krajín. Iné možné vysvetlenie ponúka samotný rebríček: Slovensko sa v ňom prepadlo až na 42. miesto za Azerbajdžanom či Thajskom.

Samotná hodnota indexu pre Slovensko stúpla. Problém však je, že menej než v iných krajinách. A to napriek tomu, že ministerstvo hospodárstva pripravilo tri antibyrokratické balíčky a vláda deklarovala, ako veľmi jej záleží na vytváraní dobrých podmienok na podnikanie.

Aj keď budeme brať výsledky porovnávania podnikateľského prostredia s nadhľadom, Slovensko by sa mohlo poučiť z príkladu Litvy. Litva bola v rebríčku za rok 2016 na 20. mieste. Aj jej vláda si stanovila cieľ dostať sa do prvej pätnástky. Tento rok je na 14. mieste. Za dobrým výsledkom sú systémové reformy a potrebné zmeny zákonov.

Balíčky nestačia

Na Slovensku by ste systém pri budovaní podnikateľského prostredia hľadali márne. Podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislava Machunku sa podmienky na biznis u nás zhoršili. „Je to zarážajúce, keďže na rozdiel od minulej jednofarebnej vlády sú v tejto koalícii dve strany, ktoré po voľbách jasne deklarovali, že majú snahu zlepšovať podnikateľské prostredie,“ komentoval prístup vlády.

Predstavitelia vládnej koalície si podľa R. Machunku zvykli využívať štátne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa