Väčšina Slovákov, ktorí sú zapojení v druhom pilieri, nedáva úsporám priestor výraznejšie zarábať. Či už z opatrnosti, nevedomosti alebo jednoducho pre chýbajúci záujem o tieto prostriedky nechávajú peniaze uložené vo fondoch, ktoré dlhodobo nevynášajú. Príležitosti na zisk im unikajú.
Prestúpiť do iného fondu alebo dokonca i do inej dôchodkovej spoločnosti pritom nestojí veľa času ani námahy. Rozdiel na konci môže byť taký drastický, že sa nad výberom investičnej stratégie oplatí zamyslieť.
Pre mladých je rozmýšľanie o sporení na dôchodok vzdialené. Ak sa však do 35 rokov nestihnú zaregistrovať v DSS, o možnosť investovanie povinných úspor prídu.
„Reálne môžu ľudia prísť o pár tisíc eur na zhodnotení, a to len pre vlastnú lenivosť či pasivitu,“ názorne komentuje štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna. Pravda je podľa neho taká, že dlhopisové fondy sú síce bezpečné, ale zároveň aj veľmi slabo úročené.
„Slovenský druhý pilier má extrémne nízke poplatky a je plne zásluhový, čím viac doň človek vloží, tým vyšší dôchodok bude mať,“ dodáva. Preto má podľa neho význam sa o peniaze zaujímať. Akurát úspory v DSS ľudia podľa neho zatiaľ nevnímajú veľmi ako skutočne vlastné peniaze.
Veľký rozdiel
Začiatkom roka dostávajú ľudia od dôchodkových správcovských spoločností výpisy zo svojich účtov a väčšina zostane rozčarovaná. Zhruba 83 percent sporiteľov má peniaze uložené v dlhopisových fondoch, no tie sa aj vlani podobne ako roky predchádzajúce zhodnotili slabo. V priemere len o necelé dve percentá. Podiel sporiteľov v garantovaných fondoch postupne klesá, no znižujú ho hlavne noví klienti. Tí, ktorí sú v systéme dlhšie a mohli by svoje objemnejšie úspory nechať efektívnejšie pracovať, to zatiaľ vo veľkom nerobia.
Upokojenie, že nízke úročenie je v poriadku, veď mizivé úročenie je v súčasnosti všade a ani banky sporiteľom neponúkajú skoro nič, nie je v tomto prípade úplne na mieste. Najmä pre tých, ktorí majú do dôchodku ešte ďaleko. Peniaze sú v druhom pilieri zamknuté dlho a majú čas – síce s rizikom – zarobiť oveľa viac.
Ako zhodnocovali fondy v druhom pilieri 1/2
(% p.a.)
Pozn.: Údaj za všetky fondy je váženým priemerom zhodnotení
PRAMEŇ: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Pred štyrmi rokmi sa pre zmenu zákona za druhej Ficovej vlády úspory ľudí povinne ocitli v dlhopisových fondoch. O tom, že sú zaparkované v garantovanom dlhopisovom fonde, dostali ľudia list od Sociálnej poisťovne. Kto ich chcel previesť do rizikovejšieho negarantovaného fondu, ktorý má väčší potenciál zarobiť, mohol tak urobiť, ak do poisťovne poslal návratku. Rozdelenie majetku svedčí o tom, že ľudia peniazom v druhom pilieri nevenovali pozornosť.
Napríklad tí, ktorí majú svoje úspory v indexových fondoch, sa po vlaňajšku nebudú nad výpismi z účtu mračiť. Ich prostriedky mohli na dôchodkovom účte len za posledný rok stučnieť o viac než
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?