V roku 2015 po závažných obvineniach z korupcie a klientelizmu rezignoval ďalší premiér. Nejde o žiadnu detektívku, ale o skutočné udalosti, ktoré zažíva člen Európskej únie Rumunsko. Krajina, z ktorej si na Slovensku často ľudia uťahujú, že na tamojšej križovatke nemožno zastaviť, pretože vám počas červenej rozoberú auto na súčiastky, začala honbu na skorumpovaných funkcionárov na tých najvyšších poschodiach. Stačilo to, že nezávislá Národná agentúra pre boj proti korupcii, ktorú vedie bývalá generálna prokurátorka Laura Codruţa Kövesi, má voľné ruky.
Rumunsko podľa renomovaného svetového rebríčka vnímania korupcie z dielne Transparency International patrilo vlani k štyrom najskorumpovanejším krajinám Európskej únie. Päťku najhorších uzatvára Slovensko. Domáca justícia, prokuratúra a polícia za posledných dvadsaťšesť rokov neposlali do väzenia ani jedného vysokopostaveného politika či funkcionára.
A nie je to ani náhodou preto, že by nebol dôvod. Len slovenské médiá za posledné štvrťstoročie odhalili stovky káuz, ktoré by nemohli vzniknúť bez účasti tých, ktorí v danom momente vykonávali verejnú moc. Polícia, prokuratúra a justícia, naopak, tieto kauzy až do súčasnosti úspešne dokážu ututlať.
Nie je vôľa, pretože v týchto inštitúciách, na ktorých stojí a padá právny štát, neexistuje sloboda. Policajného prezidenta vymenúva a odvoláva politik minister vnútra. Policajná inšpekcia, ktorá vyšetruje trestnú činnosť policajtov, je podriadená politikovi ministrovi vnútra. Generálneho prokurátora volia politici poslanci NR SR, keď sa predtým na tom dohodnú politici z výkonnej moci. Justíciu donedávna riadil bývalý politik minister spravodlivosti, ktorý sa nechal zvoliť aj na post predsedu Najvyššieho súdu a post predsedu Súdnej rady. Nehovoriac o prežívajúcom rodinkárstve v justícii pretrvávajúcom ešte z čias minulého režimu.
Pred našimi očami prebieha v priamom prenose únos štátu za účasti politikov pri moci spolupracujúcich so záujmovými skupinami. A nikto na nich nemá, pretože kľúčové inštitúcie obsadili vlastnými ľuďmi. Sme svedkami marketingových manévrov, keď sa namiesto zdevastovaného zdravotníctva a školstva tlačí do popredia téma plotov pred utečencami. Nehovorí sa o príčinách žalostného stavu problémových rezortov v rukách štátu, ale len o plátaní dier. Takmer nikto nehovorí podstatu. A tou je, že ak nezačneme vyšetrovať, stíhať, súdiť a posielať do väzenia zlodejov aj na tých najvyšších miestach, nepohneme sa z miesta.