Celý koncept, ktorý takým známym spoločnostiam umožňoval platiť len veľmi nízke dane, je podľa európskej exekutívy v rozpore s únijnými pravidlami hospodárskej súťaže a musí skončiť. Rozhodnutie v stredu 21. októbra oznámila eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Ona sama aj ďalší zástupcovia komisie zdôrazňujú, že z tohto kroku nemožno vyvodzovať, ako dopadnú nasledujúce rozhodnutia v podobných prípadoch. Napriek tomu teraz zrejme predstavitelia firiem Apple a Amazon budú dianie a rozhodovanie v paláci Berlaymont, sídle komisie, sledovať s veľkým napätím. Apple vyšetrujú pre daňové rozhodnutia v Írsku a Amazon opäť v Luxembursku. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa tieto previerky skončia. Z niektorých náznakov sa však podľa pozorovateľov dá usudzovať, že sa tak stane pomerne skoro.

Jasná správa firmám i štátom

Margrethe Vestagerová Zdroj: Profimedia.cz

A M. Vestagerová pripomenula, že okolnosti daňových rozhodnutí preveruje komisia vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Všeobecne to pre ďalšie firmy s podobnými schémami, ako využívali Fiat a Starbucks, nepochybne znamená, že musia uvažovať, či samy existujúci model zmenia, alebo či sa vystavia riziku, že im na to komisia skôr či neskôr príde. Podriadení dánskej eurokomisárky pritom vo svojich vyšetrovaniach môžu ísť až desať rokov do minulosti.

Podľa európskej exekutívy tak majú teraz Holanďania či Luxemburčania od každej zo spoločností spätne vymáhať dvadsať až tridsať miliónov eur nezaplatených daní. Únijné pravidlá totiž všeobecne predpokladajú navrátenie neprípustnej štátnej podpory. Komisia ponúkla metodiku pre výpočet príslušnej sumy, konkrétne určenie jej výšky závisí od daňových úradov obidvoch krajín.

Je to vlastne paradox – trestom pre štáty, ktoré svojím rozhodnutím umožnili nadnárodným firmám „daňovú optimalizáciu“, tak budú dodatočné miliónové príjmy do ich rozpočtov. Až potom, čo sa im toto rozhodnutie prípadne nepodarí splniť, môže ich komisia dostať pred súd.

Napriek tomu sa už zástupcovia vlád v obidvoch krajinách nechali počuť, že s pohľadom komisie na vec nesúhlasia. Nie je však bezprostredne jasné, či sa prípadne plánujú brániť aj súdnou cestou. A závery odmietli aj dotknuté firmy, Starbucks už oznámil zámer odvolať sa.

V prípade Luxemburska a tamojšej spoločnosti Fiatu siaha prípad do roku 2012, keď tamojší daňový úrad vydal príslušné rozhodnutie. Podľa európskej exekutívy sa použila „umelá a veľmi zložitá metodika“, ktorá sa nehodila pre výpočet zdaniteľného zisku firmy v trhových podmienkach. Spoločnosť Fiat Finance and Trade platila dane len z malej časti svojho trhového kapitálu aj zárobku.

V Holandsku sídliaci Starbucks Manufacturing, ktorý dodáva praženú kávu a ďalšie kaviarenské výrobky prevádzkovaním reťazca v Európe, USA a Ázii, bol zvýhodňovaný od roku 2008. Daňovú záťaž si dokázal znižovať platením neúmerne vysokých poplatkov za know-how ďalšej spoločnosti skupiny so sídlom vo Veľkej Británii či predraženým nadobúdaním kávových bôbov od ďalšej spoločnosti Starbucks, tentoraz vo Švajčiarsku.

„Pre väčšinu spoločností, veľkých, stredných či malých, je to, dúfam, upokojujúca správa. Pre tých, čo dane vždy poctivo platili,“ poznamenala eurokomisárka M. Vestagerová. Vecou sa jej podriadení podrobne zaoberali od júna 2014.

Autor je spravodajca ČTK v Bruseli.