Japonská železničná spoločnosť nasadila do služby 12 metrov dlhého robota z dôvodu nedostatku pracovníkov a obáv o bezpečnosť práce, informoval denník The Times. Medzi úlohy stroja podobného transformerom patrí rezanie stromov, natieranie, údržba tratí a strihanie káblov. Pri práci mu pomáha mechanické klepeto, kefa alebo motorová píla, ktoré môže nasadiť namiesto rúk.

„Dúfame, že v budúcnosti budeme môcť stroje používať na údržbu celej našej infraštruktúry. Myslím si tiež, že môžeme ísť príkladom, ako sa vyrovnať s nedostatkom pracovných síl,“ povedal Kazuaki Hasegawa, riaditeľ Západojaponských železníc (JR West), ktoré stroj používajú.

Robota ovláda operátor z kabíny za jeho mechanickým telesom. Ľudský operátor vidí cez oči robota, ktoré prenášajú obraz do okuliarov, ktoré má operátor na hlave. Stroj zasa kopíruje pohyby operátora. Ak napríklad človek v kabíne otočí hlavou, to isté sa stane aj s hlavou robota. Operátor ovláda ramená pomocou pák.

Železničná spoločnosť odhaduje, že robot zníži pracovné zaťaženie súvisiace s údržbou trate až o 30 percent. Spoločnosť dúfa, že by mal zlepšiť aj bezpečnosť práce pri rizikových úlohách, ako je napríklad strihanie káblov.

Japonsko má dlhodobo prvenstvo vo výrobe priemyselných robotov. Stroje však zatiaľ nie sú úplne dokonalé. Jeden hotel v južnom Japonsku, ktorý sa pýšil tým, že je prvým hotelom s plne robotizovaným personálom, po štyroch rokoch odstavil väčšinu svojich mechanických pomocníkov a nahradil ich ľuďmi. Napríklad jeden z hotelových hostí Hen'na (v preklade „Podivný") sa sťažoval, že ho v noci neustále budí robot, ktorý ho žiada, aby zopakoval, čo práve povedal. Stroj zrejme považoval návštevníkovo chrápanie za nezrozumiteľné slová.

Ďalšie dôležité správy

Čínska firma Ex-Robots vyvíja humanoidných robotov s pokročilou mimikou
Neprehliadnite

Čínska firma Ex-Robots vyvíja humanoidných robotov s dôrazom na mimiku a emócie