Japonská metropola Tokio je prekvapujúca. Po prelete z indického Dillí som očakával podobné davové situácie alebo zápchy áut ako v hlavnom meste Indie. Lenže nič také sa tam nedeje. Niežeby bolo priestoru nazvyš, mať záhradku tam stále znamená pár kvetináčov pred vchodom domu, napriek tomu sa mi v 15-miliónovej metropole zdalo, že tam nie je ani veľa ľudí, ani veľa áut. Úplnou výnimkou potom bolo stretnúť mamičku s dieťaťom či dokonca deťmi. Ľudí je totiž v Japonsku čoraz menej.

Pokiaľ niekoho v Japonsku opticky pribúda, tak starých a najstarších obyvateľov. Počet ľudí starších ako sto rokov vlani prekročil 90-tisíc a všetko nasvedčuje tomu, že počas nasledujúcich rokov dosiahne stotisíc. Len asi každý desiaty storočný človek je muž, ale to nič nemení na obdivuhodnom výsledku, ktorý nemá vo svete obdobu.

Lenže z tejto „generácie storočných“ nemá Japonsko príliš radosť, pretože takýto vývoj má svoju odvrátenú stranu. Japoncov už skoro pätnásť rokov ubúda a úbytok sa stále zrýchľuje. Zo 128 miliónov obyvateľov je dnes už len necelých 124 miliónov. A podľa rôznych projekcií sa do roku 2070 počet obyvateľov Japonska zníži na úroveň z obdobia okolo roku 1950, teda na necelých 80 miliónov obyvateľov. Ani tie najoptimistickejšie
scenáre nepočítajú s tým, že o 40 rokov by v Japonsku žilo viac ako sto miliónov obyvateľov. Navyše s tým, že veľká časť z nich bude v dôchodkovom veku. Už teraz je 30 percent obyvateľstva Japonska starších ako 65 rokov.

Ešte väčším problémom ako stúpajúci vek dožitia, ktorý vytvára veľký tlak na dôchodkový systém, je čoraz menej rodiacich sa detí a zvyšujúce sa percento mladých Japoncov a Japoniek, ktorí deti mať nechcú. Japonský Národný inštitút pre výskum obyvateľstva a sociálneho zabezpečenia vo svojej správe odhaduje, že 33,4 percenta žien narodených v roku 2005 zostane bezdetných. Podľa najoptimistickejšieho scenára by to mohlo byť 24,6 percenta, podľa najhoršieho 42 percent.

Chcem vytvoriť spoločnosť, kde sa mladí ľudia môžu brať, ako chcú, a kde každý, kto chce, môže mať deti a vychovávať ich bez stresu

Fumio Kišida, japonský premiér

Počet detí v Japonsku klesá už viac ako 40 rokov, pretože chuť vstupovať do manželstva a rodičovstva u Japoncov klesá a finančné starosti mladých, naopak, rastú. „Japonsko stojí na hranici toho, či môže naďalej fungovať ako spoločnosť,“ varoval pred rokom japonský premiér Fumio Kišida. „O šesť alebo sedem rokov to bude posledná šanca zvrátiť klesajúcu krivku pôrodnosti,“ varoval premiér. „Chcem vytvoriť spoločnosť, kde sa mladí ľudia môžu brať, ako chcú, a kde každý, kto chce, môže mať deti a vychovávať ich bez stresu,“ uviedol šéf japonskej vlády, keď predstavoval poslednú verziu propopulačného balíka opatrení svojej vlády. „Páry sa budú môcť podeliť o rodinné a domáce práce a zároveň znížiť dosah na príjem a kariérny rozvoj,“ uviedol F. Kišida k možnosti otcovských dovoleniek. Tie by mali spolu s daňovými úľavami, so škôlkami a s ďalšími opatreniami pomôcť zvrátiť nepriaznivý trend.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa