Podstatné je však niečo iné – či existujú fakty, z ktorých by jednoznačne vyplynulo, že to, čo sa podľa I. Jánošovej dialo, sa stať nemohlo.

Obrovské sumy peňazí mal Vladimír Jánoš, bývalý okresný predseda Smeru-SD a poslanec Národnej rady, dostávať od šéfa a majiteľa Hornonitrianskych baní. Od majiteľa, ktorý zas dostával štátne dotácie od vlády. Keď Inštitút finančnej politiky v roku 2011 (za vlády Ivety Radičovej) kritizoval, že dotácie boli príliš vysoké a ekonomicky neopodstatnené, Hornonitrianske bane vydali stanovisko, kde uviedli, že v rokoch 2007 až 2009, teda v čase prvej vlády Roberta Fica, vládna dotácia predstavovala „v priemere cca 4 mil. eur za rok“. A že v porovnaní s dotáciami pre zahraničných investorov mohol byť príspevok pre bane aj oveľa vyšší. To zaiste mohol, ale dotácie mohli byť aj podstatne nižšie až žiadne, lebo ich udelenie záviselo iba od politického rozhodnutia vlády.

Jánošove balíčky (v alobale)

Zdroj: Ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Ak I. Jánošová tvrdí, že bola pri tom, keď jej manžel doniesol domov „sto balíčkov“ bankoviek, ktoré balil do alobalu, a že ich nosil „v takých trojmesačných intervaloch“, tak sa nedá povedať, že je to vylúčené, lebo nemal kto a ani prečo dávať okresnému predsedovi Smeru a poslancovi vládnej strany obrovské sumy.

Nespochybniteľným faktom je, že poslanec Jánoš disponoval oveľa väčším majetkom, než bol jeho legálny príjem. V majetkovom priznaní uvádzal len príjmy z verejnej funkcie, ale iba cena hodiniek, ktoré nosil, prevyšovala jeho celoročný priznaný príjem. Okrem toho disponoval autom za viac než stotisíc eur a ešte drahším luxusným bytom. Nielen auto, ale aj byt oficiálne patrili firme Nertex, s.r.o., ktorej spoločníkom sa stal v novembri 2010.

Lenže táto firma neprosperovala. V roku 2014 bola úspešná iba v tom, že znížila stratu o 36 percent, takže nebola v mínuse 87,7 tisíca, ale „iba“ 53,8 tisíca eur. Spoločnosť, ktorá mala v roku 2012 a 2013 jediného zamestnanca a jej ročné tržby sa pohybovali pod hranicou 90-tisíc eur, zjavne nemala na luxusné autá a nehnuteľnosti, ktoré poslanec V. Jánoš užíval. Vzniká tak dôvodné podozrenie, že zdroj jeho bohatstva bol nelegálny – čo ani v najmenšom nevylučuje pôvodné tvrdenia jeho exmanželky.

Okolnosť, že sa pani Jánošová od svojich tvrdení dištancovala, netreba preceňovať. Veď je známe, že odvolala aj trestné oznámenie, že ju manžel týra. Obvinenie V. Jánoša z týrania blízkej a zverenej osoby svedčí o tom, že pani Jánošová je oveľa dôveryhodnejšia vtedy, keď niečo tvrdí, a nie vtedy, keď to odvoláva.