Čo bola posledná kvapka, ktorá zavážila, že sa úspešný podnikateľ rozhodol pre politiku?
Boli to ľudia okolo mňa, najmä mladí, ktorí niečo dokázali. Vyzvali ma, aby som do toho išiel, keďže mám za sebou príbeh a dokázal som veľa poctivou a zodpovednou prácou. Možno poslednou vecou bolo, keď som stretol Michala Handzuša. Prežil roky v zahraničí a vidí, ako tam funguje demokracia. Prišiel s vetou, že ak sa zodpovední nechopia zodpovednosti, tak to nezodpovední môžu zneužiť.
Syn Ondrej je zakladateľom stránky Demagog.sk, ktorá mapuje populistické výroky politikov. Bola politika u vás v rodine témou?
Áno. Napríklad starý otec sa narodil v USA, v Pittsburghu. Keď bol na pobyte v Telgárte, zamiloval sa do starej mamy. Nechcela odísť do Ameriky, tak sa vrátil on do Českoskovenska s tým, že veď aj tu je demokracia. Potom mu vzali americký pas, lebo agitoval za demokratov, stále tvrdo pracoval a nesťažoval sa, bol to človek s otvoreným myslením. S Ondrejom sme strávili hodiny debatami o politike. Jeho Demagog.sk je súčasťou našej rodinnej tradície.
Lunter Ján Zdroj: Maňo Štrauch
Väčšina šikovných osobností z biznisu nechce kandidovať, aj keby na to mali, lebo sa obávajú, že sa pošpinia. Máte podobné obavy?
Môžeme nájsť aj iné príklady. Vladimír Ledecký, starosta zo Spišského Hrhova, podnikal úspešne v Prahe. Potom prišiel domov a stal sa starostom. Má veľmi pekný motivačný príbeh, ako sa dajú veci meniť a je pre mňa inšpiráciou. Môže sa stať všeličo, ale firma je stabilná, má tradíciu. Ja som vychoval deti, postavil firmu, ktorú som im odovzdal. Stále mám dosť energie a v kraji vidím veľké príležitosti na rozvoj. To prevážilo všetky obavy.
Neobávate sa, že angažovanie v politike poškodí váš biznis, aj keď ho presúvate na deti?
Nie. Zmena v našom podnikaní nastala už skôr. Keď prišli deti do firmy, tak syn Jakub, ktorý predtým pracoval v belgickej spoločnosti a študoval v Prahe, chcel audit. Chvíľu mi trvalo, kým som na to pristúpil. Dať päťtisíc eur na poradenstvo, ktoré som dovtedy považoval za zbytočné. Audítor konštatoval, že firma má chodbové riadenie a chýbajú nám štandardné veci, ako sú porady. Pochopil som, že firma sa môže v rukách synov niekam posunúť. Veľký význam má aj skutočnosť, že môžem sledovať, ako ju manažujú, a keď to prijmú, radiť.
Lunter Ján Zdroj: Maňo Štrauch
Medzi kandidátmi je viac takých, ktorí majú s politikou skúsenosti. Aj keď nie priamo, napríklad Ivan Saktor ako vyjednávač za odbory. Je to podľa vás výhoda alebo nie?
Skúsenosti sú, samozrejme, dobré, ale spätosť s nejakým typom politiky je zároveň bremenom. Mojou výhodou je, že idem do volieb ako nepolitický kandidát s dobrou históriou. Dokázal som, že viem manažovať, moja firma vyrástla na viac ako dvesto ľudí. Môj pracovný zápal a úsilie, ktoré som vedel do firmy dať, chcem ponúknuť kraju. Keď sa pozriem na predošlých županov, možno u nich chýbalo viac poctivosti, čo sa týka úmyslu riadiť kraj. Všetci brali úrad ako schodík, aby sa presunuli na iný level, napríklad stoličky v Bruseli alebo slovenskom parlamente. Na to náš kraj trpel.
Riadiť firmu je iné, ako riadiť kraj. Kým sa obklopíte?
Staviame kandidátku za poslancov do zastupiteľstva kraja. Máme vybraných ľudí, ktorí niečo pre kraj spravili, a odborníkov, čo na to majú. Napríklad Katka Moncoľová, ktoré rieši sociálne otázky. Založila ambulancie pre telesne postihnuté deti. Ale aj primátor Hriňovej Stanislav Horník a viacerí starostovia.
Lunter Ján Zdroj: Maňo Štrauch
Ako chcete osloviť ľudí?
Stotožniť môj príbeh s ich nádejou. Ukázať im, že sa veci dajú riešiť, používať osvedčené receptúry, nie silné reči a sľuby. Komunikovať témy, ktoré považujeme za dôležité. V našom kraji je najdôležitejšou témou práca, ktorá mnohým chýba. Na krajskej úrovni sa dá urobiť veľa pre to, aby pracovné miesta v kraji vznikali. Hlavne výšiť investície do údržby ciest a zaviesť integrovaný dopravný systém. Kde nefunguje doprava, tam nepríde investor ani turista. Vo všetkých oblastiach potrebuje kraj aktivitu manažmentu, ktorý chceme budovať cez otvorené výberové konania. Do firmy sa nám podarilo dotiahnuť kompetentných mladých ľudí späť zo zahraničia a verím, že sa nám to podarí aj na úrovni kraja.
Ako prvú ste predstavili integrovanú dopravu, je to kľúčové pre kraj?
Verejná doprava ju kľúčový faktor, ktorý pomáha rozvoju kraja. Veľkú nádej vkladáme do bohatstva, ktoré kraj má, či je to príroda alebo pamiatky. Ja sám objavujem nové miesta, doteraz som nevedel, že existuje Lišov, kde sú kamenné obydlia. Prečo by sa na ne neprišli pozrieť turisti zo zahraničia, keď za nimi chodia do Turecka?
Keď ste oznámili kandidatúru, médiá vás označili za vyzývateľa Mariana Kotlebu. Akú malo na vaše rozhodovanie váhu, že je županom práve on?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?