Pre úspešné investovanie sú potrebné len dve veci. Prísť na to, ktorá spoločnosť bude dlhodobo úspešná, a vedieť to skôr ako väčšina investorov. Uspeje ten, kto sa tým riadi dlhodobo, tvrdí Ján Hájek, portfólio manažér fondu Top Stocks Erste Asset Management. Mobilná aplikácia toto za investora nevyrieši, pretože investovanie nie je jednoduché klikanie.
Investori v súčasnosti lavírujú medzi hodnotovými a rastovými akciami. Ktoré z nich je vhodné mať prevažne v portfóliu?
Toto rozdelenie je skôr akademické. Každá spoločnosť by mala rásť tak, aby bola dobrou investíciou. To znamená, že je potrebné sledovať aj cenu akcie, aj potenciál jej rastu. Hodnotové akcie väčšinou majú najrýchlejšiu fázu rastu už za sebou. Ide napríklad o banky či automobilky. Rastové sú najmä technologické firmy alebo spoločnosti z oblasti zdravotníctva. V období pandémie aj po nej síce rastú rýchlejšie ako hodnotové akcie, ale veľa faktorov rastu už bolo do ich ceny zahrnuté. Takže z oboch skupín treba hľadať tie firmy, ktoré majú nadpriemerný rast a ešte ich trh nespozoroval. V posledných mesiacoch vidím príležitosti najmä v sektore reštaurácií či maloobchodu. Vlani som nakúpil aj aerolinky, čo je sektor, ktorému som sa dlho vyhýbal.
Vo fonde máte aj veľké retailové firmy ako napríklad Starbucks či Footlocker. Veríte teda aj tradičným odvetviam?
Áno. Z pandémie sme vyšli vo veľmi dobrej kondícii. Keď to porovnám s krízou spred dekády, vtedy bola obava z obnovenia spotreby podstatne väčšia. Spotrebitelia majú dnes dosť peňazí aj vďaka vládnej pomoci. Šok teda nie je dopytový, ale ponukový. Mnoho ľudí by počas pandémie aj utrácalo, ale nemalo kde. Slabší hráči v niektorých sektoroch odpadli a lídri z toho budú ťažiť.
Napríklad?
Ryanair má veľké ambície získať trhový podiel na úkor slabších hráčov. Takisto British Airways môžu byť úspešné pri transatlantických letoch.
Nakúpili ste aj akcie veľkej hotelovej siete Marriott. Veríte hotelovému biznisu napriek pandémii?
Možno to teraz nevyzerá, že by sme chceli viac cestovať, ale to sa zmení. Počas pandémie sme sa všetci stali podstatne mobilnejšími. Notebooky má už skoro každý. Práca z domu sa môže presťahovať aj do hotela, keď si človek urobí predlžený víkend. Tento model cestovania sa bude rozširovať. Hotely z toho budú ťažiť. Ľudia budú chcieť tráviť viac času zážitkami, nie nakupovaním vecí.
Biotechnologické firmy a zdravotnícky sektor ako taký vás lákajú tiež. Prečo, keď návratnosť investícií je pri nich dlhšia?
Fond, ktorý riadim, je koncentrovaný, mám tam len 25 spoločností. Preto som sa sústredil iba na niekoľko segmentov. Zdravotníctvo je jeden z nich. Biotechnologické firmy majú za sebou zvyčajne úspešné príbehy, ktoré aj v recesii dokážu hýbať s cenami ich akcií. Navyše, firmy s príbehmi by mali byť na sebe nezávislé. Druhý dôvod je ten, že vidím pokrok, ku ktorému tam dochádza. Napríklad klinické testy sú vďaka genetickému testovaniu kvalitnejšie.
Prečo máte vo fonde len 25 firiem?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?