On farmy skupuje až v takom rozsahu, že sa s ich šírkou blíži k najväčším hráčom tunajšieho poľnohospodárstva, akými sú Andrej Babiš či Ján Sabol. Finančník tvrdí, že aj farmárčenie môže byť ziskovým biznisom, ktorý uspokojí investorov, ktorí mu zverili svoje peniaze.

Na farmy aj cez spory

O poľnohospodárstvo sa začal zaujímať už vnútri J&T – v čase vypuknutia finančnej krízy. Prvé farmy pre J&T kúpil až v roku 2012. Išlo o Food Farm z hlohoveckej oblasti a dve firmy z okolia Senice – Delfin-Real a EuroAgro. Už tieto prvé podniky dohromady obhospodarovali až zhruba osemtisíc hektárov. Napriek tomu sa finančníci z J&T vtedy ešte ako farmári pred verejnosťou neprezentovali. Možno aj preto, že ako to už pri ráznejších investoroch ich rangu býva, nie všetky dealy prebehli bez konfliktov.

Pri odkupovaní hlohoveckého Food Farm totiž J&T chtiac-nechtiac zdedilo vleklý spor medzi jeho dovtedajšou päticou majiteľov. Traja z nich, ktorí chceli firmu opustiť, síce predali finančníkom v podniku 60-percentnú majoritu, no zostávajúci dvaja majitelia ovládajúci ostatných 40 percent podielov sa sporia s novým investorom dodnes. I keď od J&T si medzitým už farmu odkúpil M. Fedor a jeho Sandberg Capital.

V komunikácii s farmármi treba upustiť od taktizovania známeho z iných biznisov a diskutovať oveľa otvorenejšie

„Prevádzka podniku nie je úplne jednoduchá a medzi spoluvlastníkmi padajú aj trestné oznámenia. Samotná výroba Food Farm však napreduje,“ hovorí investičný manažér Sandbergu Martin Vajdička, ktorý riadi všetky farmy skupiny, pričom sa im venoval už vtedy, keď boli ešte v portfóliu J&T.

Z J&T sa vo veľkom vrhol na farmy. A tlačí sa medzi agrobarónov

Martin Vajdička, investičný manažér, hľadá okolo firiem pamätníkov, ktorí by povedali, čo sa tam pestovalo kedysi Zdroj: Maňo Štrauch

Tak J&T, ako aj Sandberg pritom podľa neho chceli a chcú podiely dvoch zostávajúcich spolumajiteľov Food Farm odkúpiť za rovnakú cenu, ako kúpili aj prvé balíky podielov tejto firmy. Tí to však odmietajú.

Do šírky i na Turiec

M. Fedor všetky tri farmy J&T získal do svojho Sandbergu pred troma rokmi. No pokračoval aj v skupovaní ďalších agrárnych podnikov. V senickej oblasti dostal do svojho portfólia družstvá Častkov a Sobotište. A posunul sa aj do tretej oblasti. Na severe krajiny získal pod Martinom družstvo Turiec.

Dnes tak už farmy Sandbergu hospodária až na 13 tisícoch hektárov a dohromady zamestnávajú tri stovky ľudí. V krátkom čase však sila Sandbergu v poľnohospodárstve pôjde ešte vyššie. A to až na 17-tisíc hektárov. „V senickej oblasti sme pred podpisom prevzatia ďalších fariem s celkovou rozlohou pôdy zhruba štyritisíc hektárov,“ hovorí M. Vajdička s tým, že ani tu ešte skupina s akvizíciami fariem nekončí. Do konca tohto roku by sa celková plocha jej agropodnikov mala dostať až na približne 20-tisíc hektárov.

Ďalšie farmy chce skupina prikupovať hlavne blízko tých, ktoré už vlastní. Príliš roztrúsené podniky sa totiž neobrábajú efektívne. To však neznamená, že sa Sandberg po prvých troch obsadených oblastiach nebude pozerať aj po ďalších. „Keď prídeme do nového regiónu, chceme tam získať radšej hneď väčší podnik s rozlohou aspoň tritisíc hektárov. V malom sa to nikde neoplatí rozbiehať,“ hovorí M. Vajdička.

Na farmára bez trikov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa